Śmiertelne dawki popularnych produktów

Każda substancja jest trucizną. Czasami zwykłe jedzenie może doprowadzić do śmierci. W dzisiejszym artykule przedstawiamy Państwu śmiertelne dawki popularnych produktów, których używa się na co dzień.

Śmiertelne dawki popularnych produktów

Śmiertelne dawki popularnych produktów

 • Woda – przeciętnie powinno się spożywać około 2-3 litrów płynów dziennie. Jeżeli ta liczba wzrośnie, nastąpi zatrucie. Skutkiem będą zaburzenia gospodarki wodno- mineralnej, nerki nie będą w stanie usunąć całego moczu z organizmu, stężenie soli spadnie, a woda zacznie wypełniać środowisko wewnątrzkomórkowe, co doprowadza natomiast do niewydolności wielonarządowej, obrzęku mózgu, rozcieńczenia krwi. Przedawkowanie: 6-7 litrów.
 • Nikotyna- nikotyna powoduje nowotwory. Jeden papieros zawiera około 10-20 mg nikotyny, a jej działanie jest niemal natychmiastowe – dociera ona do mózgu w ciągu 7 sekund. Jednak do płuc palacza dostaje się mniej więcej jedna dziesiąta, a więc 1-2 mg. Za śmiertelną dawkę uważa się ilość od 50 mg do 60 mg. Śmierć występuje na skutek porażenia centralnego i obwodowego układu nerwowego, głównie paraliżu mięśni oddechowych klatki piersiowej. Pamiętaj! Każdy papieros zabiera 3 minuty życia, a regularne palenie skraca życie nawet o około 5 lat. Więcej na temat szkodliwości nikotyny przeczytasz w jednym z naszych artykułów.
 • Alkohol – po spożyciu nadmiernej ilości organizm odwadnia się, w efekcie tego powodując zgon. Dawka śmiertelna to w przybliżeniu 700 ml wódki (około 18 kieliszków). Doprowadzi to do ponad 4 promili w organizmie człowieka o masie 70 kg.
 • Marihuana – w Polsce uważana za narkotyk jednak może mieć ona również pozytywne skutki zastosowań w medycynie. Aby osiągnąć dawkę śmiertelną należy skonsumować 2 kg lub wypalić 680 kg w ciągu kilkunastu minut. Zgon spowodowany jest nadmierną ilością substancji Tetrahydrokannabinol.
 • Witamina D i witamina A – znaczne przekroczenie dawki może doprowadzić do hiperwitaminozy, której skutkiem będzie osłabienie mięśni, kości, biegunka oraz wymioty. Przedawkowanie: 5000 tabletek.Śmiertelne dawki popularnych produktów

Co jeszcze może nam zaszkodzić

 

 • Czekolada – zawiera substancję pod nazwą teobromina. Spożycie nadmiernej ilości sprawia, że organizm nie radzi sobie z metabolizowaniem. Przedawkowanie: 1000 mg/ 1kg masy ciała (około 85 tabliczek). Ta słodycz jest niebezpieczna również dla psów. Nawet 2 tabliczki mlecznej czekolady mogą zabić 15-sto kilogramowego psa.
 • Kofeina – nadmierne spożywanie może powodować odwodnienie, zaburzenie bicia serca, biegunkę, wymioty, bóle głowy a nawet halucynacje. Przedawkowanie: 5-10g (około 50 filiżanek, w przypadku kawy rozpuszczalnej – 80 filiżanek wypitych jednorazowo).
 • Szpinak – kiedyś namawiano nas w amerykańskich kreskówkach do spożywania go w ogromnych ilościach jednak posiada on w swoim składzie tzw. kwas szczawiowy. Przedawkowanie: około 65 kg.
 • Kwas cytrynowy – często stosowany w kuchni. W małych ilościach jest całkowicie bezpieczny jednak po spożyciu 400g pojawią się takie dolegliwości jak biegunka oraz wymioty.
 • Sólprzedawkowanie: 250 gram. Skutkiem spożycia nadmiernej ilości jest obrzęk mózgu oraz płuc. Śmierć przypomina tą w przypadku przedawkowania wody.
 • Pasta do zębów z fluoremprzedawkowanie: 200 gram.
 • Aspiryna – zawiera kwas acetylosalicylowy. Przedawkowanie: 20-30 gram (około 40-60 tabletek).
 • Amfetamina i kokaina – lekarze twierdzą, że przedawkowanie zaczyna się już od 1 grama.
 • Wkłady do e-papierosów – wypicie nawet kilku ml takiego płynu może skończyć się śmiercią. Przedawkowanie: 0.5-1mg.

Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę.

Paracelsus

Zobacz także:

Jak skutecznie nawadniać organizm i jakie konsekwencje grożą nawet niewielkiemu odwodnieniu Twojego ciała

Na ratunek planecie – posadź z nami las!

 

 

 

 

Poprzedni artykułJak skutecznie nawadniać organizm?
Następny artykułToksyczne ubrania

Odkrywaj

Reklama

Najnowsze

Sportowe serce Roberta Celińskiego – wywiad

Kim jest Robert Celiński? Czego jeszcze o Tobie nie wiemy? Kim jestem... Dużo już o mnie świat wie, w szczególności ten biegowy. Jestem sportowcem wkładającym...

Robert Korzeniowski: chodzenie formą medytacji

Robert Korzeniowski - wywiad dla Time for Health. PANIE ROBERCIE, DLACZEGO W OGÓLE WARTO CHODZIĆ?   Jest to czynność, która towarzyszy nam przez całe życie. Dzięki niej...

Mój rytuał Ayahuasca – Regina Bukowska

Mimo, że rytuał Ayahuasca praktykowany jest od tysięcy lat, ale w ostatnim czasie zaczął wzbudzać wśród ludzi zainteresowanie i stał się kontrowersyjnym tematem. Niestety...

YourFitWay – aplikacja i gra, która wspiera postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne są już chyba taką samą tradycją, jak pasterka w dniu Wigilii. Cele najczęściej dotyczą kariery lub prowadzonego biznesu, a co za tym...

Nowa redaktor portalu TIME FOR HEALTH

Czym zajmuję się w portalu Time For Health? Mam na imię Patrycja i pełnię rolę redaktora portalu Time For Health. Z pełną starannością i...