8 zalet rezygnacji z picia alkoholu

Często nie zdajemy sobie sprawy ile pijemy: bo weekend, bo wolny dzień, bo imieniny cioci Krysi, bo dostaliśmy awans, zdaliśmy kurs, skończyliśmy szkołę. W ciągu roku się tego zbiera. Wszystko jest dla ludzi i alkohol w umiarkowanych ilościach nie zabija, ale należy pamiętać, że jego regularne spożywanie szkodzi naszemu zdrowiu. Poznaj 8 korzyści, które możesz zauważyć, kiedy zrezygnujesz z picia.

8 zalet rezygnacji z picia alkoholu

1. Ogólna poprawa zdrowia

Badania dowodzą, że po czterech tygodniach abstynencji zawartość tłuszczu w wątrobie zmniejsza się o 12-15 proc., dzięki czemu narząd może pracować znacznie efektywniej. Co więcej, poziom złego cholesterolu obniża się o 5 proc., co korzystnie wpływa na układ krążenia. Także poziom glukozy spada o 16 proc., tym samym znacznie zmniejszając ryzyko zachorowania na cukrzycę. Wątroba jest podstawowym narządem unieszkodliwiającym toksyny, z którymi codziennie zmaga się Nasze ciało oraz główną oczyszczalnią, którą warto otaczać szczególną opieką. Jeśli ona jest w złym stanie, my automatycznie także.

2. Ogólna poprawa wyglądu

Alkohol blokuje wydzielanie wazopresyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Po jego odstawieniu można zauważyć znaczną poprawę cery, która już po kilku dniach staje się jaśniejsza, promienna i elastyczna.

3. Znaczna poprawa zdrowia psychicznego

Osoby, które odstawiają alkohol nie skarżą się na stany lękowe, wysoki poziom stresu lub depresję. Znacznie lepiej dogadują się z otoczeniem. Poprawia się u nich również koncentracja i wzrasta motywacja.

4. Przypływ energii

Po zaledwie kilku dniach bez alkoholu odczuwamy przypływ energii. To dlatego, że wątroba nie zajmuje się już pozbywaniem wypitego przez Nas alkoholu, ale wreszcie może się skupić na innych funkcjach – a odgrywa ona kluczowa rolę w naszym metabolizmie. I zaczynamy to wyraźnie odczuwać. Dodatkowo jakość snu oraz nasza pamięć staje się lepsza.

5. Zaoszczędzenie pieniędzy

Rzucenie picia pozwala zaoszczędzić duże sumy pieniędzy, ponieważ alkohol nie należy do najtańszych a częste picie to spory wydatek w budżecie.

6. Łatwiejsza utrata wagi

Badania opublikowane w American Journal of Clinical Natrition informują o tym, że alkohol jest jedną z najczęstszych przyczyn spożywania nadmiernej ilości jedzenia, prowadzącego do otyłości. Efekty odstawienia alkoholu i cukru w połączeniu ze zdrowym odżywianiem i aktywnością fizyczną mogą okazać się zaskakujące, ponieważ osoby po miesiącu bez picia chudną średnio o około 1,5 kg. Jest to zdrowy wybór.

7. Brak kaca

Powrót do alkoholu po dłuższej przerwie powoduje szereg nieprzyjemnych skutków jak zawroty i bóle głowy, bóle brzucha, czy ospałość.

8. Świadome decyzje

Kiedy wypijemy jesteśmy agresywni i niekulturalni. Robimy rzeczy, których zwykle na drugi dzień żałujemy. Alkohol doprowadza często do konfliktów, rozpadów przyjaźni a pijackie rozmowy są bezsensowne i powierzchowne.

8 zalet rezygnacji z picia alkoholu

Badania pokazują, że gdy odstawiamy alkohol choćby na kilka tygodni, później zwykle pijemy go już mniej i rzadziej. Może jednak warto podjąć wyzwanie? Pamiętaj, że wszystko zależy od Ciebie i Twojej silnej woli.

Zobacz także:

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Odkrywaj

Reklama

Najnowsze

Sportowe serce Roberta Celińskiego – wywiad

Kim jest Robert Celiński? Czego jeszcze o Tobie nie wiemy? Kim jestem... Dużo już o mnie świat wie, w szczególności ten biegowy. Jestem sportowcem wkładającym...

Zdrowie w kilku krokach dziennie

Zdrowie w kilku krokach dziennie ma sens. Ile robicie kroków dziennie? Pewnie nie macie zielonego pojęcia. Nie oszukujmy się, w kwestii odchudzania większość ludzi...

„DETOX W 10 DNI” Reginy Bukowskiej – wywiad cz.1

Regina Bukowska od wielu lat stosuje proste sposoby na detoks ciała, wzrost wigoru i spokój duszy. Stworzyła swój autorski program "DETOX W 10 DNI",...

Zdrowe i treściwe zupy na chłodniejsze dni

Zdrowe i treściwe zupy - bez nich polska kuchnia przestałaby istnieć. Bo czy wyobrażasz sobie niedzielę bez tradycyjnego rosołu na stole albo poniedziałek bez...

Robert Korzeniowski: chodzenie formą medytacji

Robert Korzeniowski - wywiad dla Time for Health. PANIE ROBERCIE, DLACZEGO W OGÓLE WARTO CHODZIĆ?   Jest to czynność, która towarzyszy nam przez całe życie. Dzięki niej...