Nawodnienie organizmu podczas upałów

Nawodnienie organizmu – jak sobie z nim poradzić w upalne dni? Latem temperatura na zewnątrz balansuje niekiedy na granicy 30 stopni Celsjusza. Jeśli utrzymuje się na takim poziomie przez co najmniej kilka dni, to musimy zadbać o odpowiednie nawodnienie naszego organizmu. Woda w organizmie każdego z nas spełnia niezwykle istotną funkcje. To właśnie dzięki niej mogą zachodzić niezbędne do życia reakcje biochemiczne i procesy fizjologiczne. Z tego też względu lekarze zalecają, aby każdego dnia wypijać co najmniej 2 litry płynów, pamiętając jednak o tym, iż w trakcie upałów zapotrzebowanie naszego organizmu na wodę wzrasta. Bardzo ważne jest nie tylko to ile pijemy, lecz także co pijemy.

Nawodnienie organizmu podczas upałówNawodnienie organizmu w czasie upałów

Afrykańskie upały, które latem docierają do naszego kraju, powodują, że zaczynamy coraz mocniej się pocić. W taki właśnie sposób nasz organizm broni się przed nadmiernym przegrzaniem. Niestety razem z potem z naszego organizmu zostaje usunięta nie tylko woda, ale również dwa bardzo ważne składniki mineralne. A mianowicie: sód i potas. Ich ubytek może doprowadzić do zachwiania stanu równowagi naszego organizmu. Co to jednak oznacza? Skutkiem takiego zjawiska może być np. spadek koncentracji, zwiększone ryzyko pojawienia się udaru lub zawału, czy też wzrost ciśnienia krwi. Takie objawy mogą niestety stanowić bardzo poważne zagrożenia dla naszego zdrowia i życia. Dlatego też, aby tego uniknąć, należy podczas upałów zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Co jednak powinniśmy pić w czasie upałów, a jakich napojów musimy się wystrzegać?

Podczas upałów nie bez znaczenia jest to, po jakie napoje sięgamy, ponieważ nie każdy produkt, który gasi nasze pragnienie, pomaga nawodnić nasz organizm. Co zatem powinniśmy pić w czasie upałów?

Woda mineralna

Podstawowym napojem, po który powinniśmy sięgać w czasie upałów, jest oczywiście woda. Jednak najlepiej, aby była ona średniozmineralizowana lub wysokozmineralizowana. Tylko taka woda zawiera wysokie stężenie niezbędnych składników mineralnych. Jeśli jednak smak czystej wody mineralnej nie przekonuje nas do jej wypicia, to można go w bardzo prosty i zdrowy sposób podkręcić. Wystarczy dodać do wody kilka listków mięty lub odrobinę świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Dosyć ważną kwestią jest również temperatura samej wody, ponieważ zbyt duża różnica, czyli lodowata woda i wysoka temperatura na zewnątrz, może doprowadzić do szoku termicznego. Możemy tego uniknąć, sięgając po lekko schłodzoną wodę lub taką, która ma temperaturę pokojową. Z uwagi jednak na fakt, iż woda nie jest w stanie dostarczyć naszemu organizmowi niektórych składników mineralnych takich, jak np. potas, to w trakcie upałów musimy zaopatrzyć się również w inne napoje.

Nawodnienie organizmu podczas upałówSoki i koktajle

Świetnym źródłem i prawdziwą skarbnicą potasu jest sok pomidorowy. Już jedna szklanka tego soku dziennie pokrywa nasze zapotrzebowanie na potas (uzupełnia jego niedobór). Podczas upałów warto do swojego menu wprowadzić również świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne oraz koktajle. Dostarczą one nie tylko wodę, ale również cenne dla zdrowia witaminy i minerały. Bardzo dobrym sposobem na ugaszenie pragnienia może być również spożycie arbuza, melona oraz świeżego, zielonego ogórka. Składają się niemal w 100% z wody oraz i pewnej ilości soli mineralnych.

Izotoniki oraz herbata z mięty

Napoje izotoniczne wbrew obiegowej opinii można pić nie tylko po to, aby uzupełnić niedobór elektrolitów po zwiększonej aktywności fizycznej, ale również w trakcie upałów. Izotoniki pomogą wyrównać poziom wody w organizmie, a także dostarczą mu wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Świetnym pomysłem nie tylko na ugaszenie pragnienia, ale również na ochłodzenie organizmu, jest przygotowanie słabego naparu ze świeżych liści mięty. Znajdujący się w nim mentol, pomaga dosyć szybko obniżyć temperaturę naszego ciała.

Gdy żar leje się z nieba, zdecydowana większość z nas sięga zazwyczaj po schłodzone gazowane napoje lub zimne piwo. Nie mając świadomości, iż takie napoje mogą paradoksalnie przyczynić się do odwodnienia organizmu, tylko sobie szkodzimy. Jakich zatem napojów należy wystrzegać się latem?

Kawa i mocna herbata

Kawa wypita o poranku pomaga nam się obudzić, a także dodaje nam energii. Jednak z uwagi na zawartość kofeiny nie powinniśmy sięgać po nią, gdy temperatura na zewnątrz dobija do niemal 30 stopni. Dlaczego jednak wypicie filiżanki kawy nie jest wskazane? Z tego względu, gdyż zawarta w kawie kofeina, pomaga podnieść ciśnienie, a także działa moczopędnie, wypłukując tym samym z naszego organizmu cenne minerały. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku mocnej herbaty. Zamiast kofeiny, zawiera podobnie do niej działającą teinę, która również przyczynia się do utraty cennych elektrolitów.

Nawodnienie organizmu podczas upałówAlkohol

Promienie słoneczne w połączeniu z alkoholem to bardzo niebezpieczną mieszanką, która powoduje znaczne wahania ciśnienia. Jeśli zatem podczas upałów sięgasz po zimne piwo, czy też inne wyroby alkoholowe to narażasz swój organizm na pojawienie się zaburzeń rytmu serca. W związku z wysoką temperaturą panującą na zewnątrz wypicie nawet niewielkiej ilości alkoholu zwiększa ryzyko udaru cieplnego, a także odwodnienia organizmu (alkohol wypłukuje wiele cennych dla zdrowia pierwiastków).

Kolorowe, gazowane napoje

Gdy latem wysoka temperatura zaczyna nam doskwierać, aby ugasić pragnienie, sięgamy bardzo często po schłodzoną coca-colę lub inne tego typu napoje gazowane co jest oczywiście bardzo dużym błędem, ponieważ zamiast zapewnić sobie odpowiedni poziom nawodnienia, narażamy się raczej na odwodnienie naszego organizmu. Napoje takie jak pepsi czy coca-cola zawierają w sobie nie tylko kofeinę, która wypłukuje z naszego organizmu cenne substancje mineralne, ale również regulatory kwasowości, które wchodząc w reakcję z wapniem, doprowadzają do wypłukiwania się tego pierwiastka. Warto również wiedzieć o tym, iż gazowane napoje nafaszerowane są sztucznymi barwnikami oraz sporą ilością cukru, czyli substancjami, które bardzo negatywnie wpływają na nasze zdrowie.

Źródło: Zdrowie Bez Leków

Poprzedni artykułRuszaj się z głową
Następny artykułCzy strach jest chorobą?

4 KOMENTARZE

Odkrywaj

Reklama

Najnowsze

Sportowe serce Roberta Celińskiego – wywiad

Kim jest Robert Celiński? Czego jeszcze o Tobie nie wiemy? Kim jestem... Dużo już o mnie świat wie, w szczególności ten biegowy. Jestem sportowcem wkładającym...

Polecam serdecznie ten odmładzający nawyk. JESTEŚ GOTÓW zanurzyć twarz w zimnej wodzie? Cz. 1

Autor: Regina Bukowska Nawyk z zanurzeniem twarzy w lodowatej wodzie wyjątkowo spodobał się społeczności Regina Bukowska świat. Dla niektórych wymagał pokonania własnych barier i strachu....

Kawa rozpuszczalna – czy na pewno taka zła?

Kawa rozpuszczalna - doceniamy przede wszystkim za jej łagodny smak, szybkość i łatwość przygotowania. Wystarczy zalać ją wrzącą wodą, a następnie dodać wedle własnego upodobania,...

Pielęgnacja szyi i dekoltu

Części ciała, takie jak szyja i dekolt najszybciej zdradzają nasz wiek, dlatego powinniśmy o nie dbać szczególnie. Skóra w tych miejscach jest delikatna oraz...

Robert Korzeniowski: chodzenie formą medytacji

Robert Korzeniowski - wywiad dla Time for Health. PANIE ROBERCIE, DLACZEGO W OGÓLE WARTO CHODZIĆ?   Jest to czynność, która towarzyszy nam przez całe życie. Dzięki niej...