Zmora kobiet – cellulit

Termin medyczny określający cellulit to lipodystrofia gynoidalna. Jest utrapieniem tych szczupłych oraz tych walczących z nadwagą. Cellulit to nic innego, jak patologiczne zmiany w tkance podskórnej oraz nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Atakuje najczęściej nogi, pośladki, brzuch i ramiona. Dotyka on prawie 90% kobiet i 10% mężczyzn. Jest to głównie damski problem, ponieważ w znacznej mierze za jego powstawanie odpowiadają zaburzenia hormonalne. Nadmiar estrogenów może prowadzić do zaburzeń w gospodarce wodnej i tłuszczowej organizmu.

Zmora kobiet - cellulit

Rodzaje cellulitu

  • Tłuszczowy – dotyka osób otyłych, z nadwagą. Przy ucisku często pojawia się ból, gdyż komórki tłuszczowe uciskają zakończenia nerwowe.
  • Wodny – występuje głównie u osób szczupłych. Jest spowodowany nieprawidłową cyrkulacją krwi i limfy w tkankach, co prowadzi do zatrzymania się w nich wody. Jest lekko bolesny przy dotyku.
  • Cyrkulacyjny – stanowi połączenie dwóch wcześniejszych rodzajów cellulitu.

Przyczyny powstawania cellulitu

  • Powstawanie obrzęków może być związane z zaburzeniami gospodarki elektrolitowej, odpływu chłonki albo zaburzeniami hormonalnymi. Gdy warstwa tłuszczu pod skórą naciska na tkankę łączną, pojawiają się wówczas nierówności na skórze; wybrzuszenia powodujące charakterystyczny wygląd tzw. skórki pomarańczy.
  • Na powstawanie cellulitu wpływają także: nadwaga, bezruch, gorące kąpiele, stres, przepracowanie a także nadmierne spożywanie węglowodanów, soli oraz żywności wysoko przetworzonej, zawierającej konserwanty i syntetyczne barwniki.
  • Ryzyko wystąpienia cellulitu zwiększa również palenie tytoniu. Dym papierosowy osłabia tworzenie kolagenu, głównego białka strukturalnego tkanki łącznej, a osłabiona tkanka łączna może umożliwić łatwiejsze przenikanie komórek tłuszczowych do skóry właściwej.
  • Również uwarunkowania genetyczne mają duże znaczenie. Cellulit występuje często u kobiet spokrewnionych ze sobą.

Zmora kobiet - cellulit

Dieta pomaga w walce z cellulitem

Mimo, że sama dieta nie rozwiąże cellulitowego problemu i nie zagwarantuje nam w 100 procentach gładkiej skóry, to jedzenie odgrywa istotną rolę w jego zwalczaniu. Osoby borykające się z tą dolegliwością powinny bezwzględnie unikać wysokoprzetworzonego jedzenia i nadmiernego spożywania soli, która zatrzymuje wodę w organizmie oraz ograniczyć do minimum spożywanie cukrów prostych. Należy również zmniejszyć ilość tłuszczy zwierzęcych na rzecz zdrowych i wartościowych olejów roślinnych. Co można jeść? Przede wszystkim duże ilości zielonych warzyw, ryby, które są bogate w kwasy Omega, a także sporo przypraw (szczególnie polecane są pieprz kajeński, chili, imbir i kurkuma). Dobrym pomysłem jest też spożywanie moczopędnych owoców, takich jak: arbuz, czereśnie, truskawki. Nie zapominaj również o nawadnianiu organizmu (pij minimum 2l wody dziennie!).

Naturalne sposoby na cellulit

  • Sport
  • Kawowy peeling (kawa pomaga przywrócić pierwotny kształt otaczającej tkanki i tymczasowo zmniejsza cellulit. Kofeina pobudza również przepływ krwi i limfy)
  • Ciepło – zimne prysznice (poprawiają krążenie)
  • Masaż rolkami masującymi
  • Spożywanie żelatyny (składa się ona z aminokwasów, które znajdują się głównie w tkance łącznej i kościach)
  • Olejek grejpfrutowy (pomaga zwiększyć aktywność gruczołów limfatycznych, zapobiegając tym samym problemom takim jak słabe krążenie i cellulit)
  • Rzucenie palenia

Popularne zabiegi na cellulit

  • Masaż bańką chińską – doskonale ujędrnia oraz usprawnia przepływ krwi i limfy w tkankach podskórnych.
  • Drenaż limfatyczny – usprawnienie krążenia krwi oraz limfy, przyspieszający odprowadzenie wody z tkanek.
  • Endermologia – masaż przy użyciu wałków „rozbijających” tkankę tłuszczową.
  • Masaż egzotycznymi pałeczkami bambusowymi – drenujący masaż z użyciem miotełek bambusowych. Pobudza mikrokrążenie.

Walka z cellulitem nie jest łatwa, a największe znaczenie dla jej efektywności ma szybkie działanie. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci uporać się z tym problemem. Czy stosowałaś już któryś z zabiegów bądź domowych sposobów? Podziel się z nami opinią w komentarzu!

Zobacz także:

Agresja, czyli jak radzić sobie z emocjami

Zdrowie w kilku krokach dziennie

1 KOMENTARZ

Odkrywaj

Reklama

Najnowsze

Sportowe serce Roberta Celińskiego – wywiad

Kim jest Robert Celiński? Czego jeszcze o Tobie nie wiemy? Kim jestem... Dużo już o mnie świat wie, w szczególności ten biegowy. Jestem sportowcem wkładającym...

Czereśnie i wiśnie

Właściwie czas, kiedy możemy rozkoszować się tymi wyjątkowo smacznymi owocami, powoli mija albo w przypadku niektórych gatunków już minął. Czereśnie i wiśnie oprócz walorów...

3 kluczowe warunki, które sprawią, że detoks stanie się skuteczniejszy

O autorze Grzegorz Wołk - Konsultant biznesowy, Inwestor, Producent, Strateg, Innowator. Kochający, opiekuńczy ojciec i mąż. Od 25 lat pasjonuje go zdrowy styl życia, profilaktyka zdrowia i...

Szlakiem ekologicznego smaku

Nie jest tajemnicą, że ludzie od dawien dawna lubili podróże. Niejednokrotnie ich motywacją,aby się przemieszczać było poszukiwanie zmysłowego smaku, który w znacznym stopniuumila czas....

Robert Korzeniowski: chodzenie formą medytacji

Robert Korzeniowski - wywiad dla Time for Health. PANIE ROBERCIE, DLACZEGO W OGÓLE WARTO CHODZIĆ?   Jest to czynność, która towarzyszy nam przez całe życie. Dzięki niej...