kontakt@timeforhealth.pl

783025103

Góra

Jak działa kofeina?

Time for health / Health  / Jak działa kofeina?
Kofeina

Jak działa kofeina?

Kofeina jest najpopularniejszą używką stosowaną przez ludzi. Posiada właściwości pobudzające. Występuje w ziarnach kawy, owocach guarany, kakaowca, liściach herbaty i ostrokrzewu paragwajskiego a także w kilkudziesięciu innych roślinach. Każdego dnia na świecie wypijanych jest 2,25 miliarda filiżanek kawy. Jaki naprawdę ma wpływ na organizm?

Jak działa kofeina?

Jak działa kofeina?

Właściwości

Kofeina wywołuje zmiany w organizmie, powodując uzależnienie fizyczne, chociaż jest ono słabsze niż na przykład uzależnienie od nikotyny. Według przeprowadzonych badań stymuluje ona działanie ośrodkowego układu nerwowego, a także zwiększa metabolizm. Zazwyczaj poprawia samopoczucie, a także zwiększa koncentrację. Jednak w przypadku podwyższenia dawki, efekty nie stają się mocniejsze, a jej działanie zmienia się na przeciwne. Człowiek robi się drażliwy i niespokojny.

Efekty niepożądane

Chociaż przedawkowanie kofeiny nie jest częste, mogą zdarzyć się sytuacje, gdy nawet mała jej dawka może negatywnie wpływać na zdrowie. Dana substancja nie powinna być spożywana przez osoby z cukrzycą, ponieważ kofeina zwiększa insulinooporność. Substancja uzależnia fizycznie, choć w niewielkim stopniu. Produkty ze jej zwiększoną ilością nie są zalecane dla dzieci. Kofeina może nieść za sobą również inne konsekwencje, między innymi nudności, wymioty, osłabienie, silne pobudzenie psychoruchowe, przyspieszenie bicia serca, drgawki, a nawet porażenie ośrodka
oddechowego w skrajnych przypadkach. Dawka śmiertelna to około 10 g.

W czym znajdziesz kofeinę?

  • Filiżanka parzonej kawy – około 100-150 mg kofeiny
  • Filiżanka czarnej herbaty – 50-75 mg
  • Kakao – 5-50 mg
  • Tabliczka czekolady – 25-35 mg
  • Napoje energetyzujące – 25-50 mg
  • Leki przeciwbólowe – około 50 mg kofeiny
Jak działa kofeina?

Jak działa kofeina?

Kofeina – zastosowanie w kosmetyce

Producenci kosmetyków wykorzystują unikatowe właściwości kofeiny w usuwaniu cellulitu oraz wiotczenia skóry. Związek ten poprawia krążenie krwi, odpływ limfy i pomaga pozbyć się zalegających toksyn. W przypadku włosów po zastosowaniu kosmetyków zawierających kofeinę zmniejszy się ich wypadanie.

Podsumowując…

Wielu z nas rozpoczyna dzień od wypicia filiżanki kawy. Spożywana w rozsądnych ilościach kofeina nie szkodzi. Należy zatem pamiętać o zachowaniu umiaru.

Zobacz także:

Czy suplementy diety niszczą wątrobę?

Jabłka, grzyby, dynie – skarby jesieni

 

 

 

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy!

Skomentuj