Nikotynizm – nie puszczaj zdrowia z dymem

Nikotyna jest organicznym związkiem chemicznym, alkaloidem pirydynowym. Należy do jednej z najsilniejszych substancji psychoaktywnych, a co najważniejsze uzależnia w bardzo szybkim tempie. Nałóg ten bowiem wpływa negatywnie nie tylko na psychikę, ale także silnie uzależnia organizm fizycznie, a to prowadzi do nikotynizmu. O szkodliwości palenia mówi się głośno na świecie od ponad kilkunastu lat. Już mała dawka nikotyny pobudza układ nerwowy, a to wzmaga wydzielanie gruczołów i podwyższa ciśnienie krwi. Najbardziej podatne na to są dzieci i nastolatkowie, ponieważ już jeden papieros doprowadza do uzależnienia. Tak samo jest w przypadku alkoholu i narkotyków.

Nikotynizm - nie puszczaj zdrowia z dymem

Uzależnienie od tytoniu może mieć postać farmakologiczną lub psychogenną; oba rodzaje występują często łącznie, choć z różnym nasileniem:

  • uzależnienie farmakologiczne – nikotyna znajdująca się w używce jest substancją psychoaktywną
  • uzależnienie psychogenne – nikotyna jest związkiem chemicznym silnie oddziałującym na ośrodkowy układ nerwowy, co oznacza, że może mieć wpływ na zmiany nastroju, postrzegania i zachowania.

Dlaczego ludzie sięgają po używki? Przyczyn jest wiele:

  • społeczna akceptacja palenia,
  • wzory konsumpcji,
  • zachowania stereotypowe,
  • reklama i promocja wyrobów tytoniowych,
  • niska cena papierosów,
  • nieefektywna polityka zdrowotna ograniczająca palenie,
  • chęć spróbowania czegoś nowego i odprężenia się,
  • namowa otoczenia,
  • wzorce rodzinne – dzieci palaczy są w grupie podwyższonego ryzyka uzależnienia od nikotyny,
  • określone sytuacje życiowe – papieros staje się dodatkiem do kawy, lub jest atrybutem danego środowiska społecznego.

Pozytywnym działaniem w tym zakresie jest wprowadzenie zakazów palenia w środkach komunikacji, urzędach, lokalach itp. Szersza świadomość społeczna skutków palenia spowodowała w Polsce zmniejszenie liczby palących, choć nadal wynosi ona 80%.

Nikotynizm - nie puszczaj zdrowia z dymem

Skutki palenia i dawka śmiertelna

Palenie dziennie od 15 do 20 papierosów w porównaniu z niepalącymi grozi 14 razy bardziej śmiercią z powodu raka płuc, jamy ustnej lub gardła. Cztery razy większe jest również ryzyko wystąpienia u palaczy papierosów raka przełyku, dwukrotnie częściej nowotworu pęcherza moczowego i zawału serca. Palenie papierosów stanowi główną przyczynę przewlekłego nieżytu oskrzeli i rozedmy płuc, następstwem zaś tych schorzeń może być niewydolność serca. Jeden papieros zawiera około 10-20 mg nikotyny, a jej działanie jest niemal natychmiastowe – dociera ona do mózgu w ciągu 7 sekund. Jednak do płuc palacza dostaje się mniej więcej jedna dziesiąta, a więc 1-2 mg. Za śmiertelną dawkę uważa się ilość od 50 mg do 60 mg. Śmierć występuje na skutek porażenia centralnego i obwodowego układu nerwowego, głównie paraliżu mięśni oddechowych klatki piersiowej. Pamiętaj! Każdy papieros zabiera 3 minuty życia, a regularne palenie skraca życie nawet o około 5 lat.

Czy zauważyliście papierosy są bardziej akceptowane społecznie niż alkohol? Sprawiają wrażenie niewinnej rozrywki – złudne, ponieważ są one jedynym legalnie sprzedawanym na całym świecie produktem, którego dym zawiera ponad 40 związków chemicznych powodujących raka. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.

Składniki dymu tytoniowego:

  • ACETON – trujący rozpuszczalnik organiczny, składnik farb i lakierów,
  • METANOL – trucizna, składnik benzyn silnikowych oraz trujący alkohol powodujący ślepotę,
  • NAFTALEN – środek owadobójczy,
  • TLENEK WĘGLA – składnik spalin, śmiertelnie trujący gaz, powoduje zaczadzenie
  • TOULIDYNA – parząca substancja, drażniący gaz, stosowany w chłodnictwie, składnik nawozów mineralnych,
  • ARSEN – trujący metal ciężki, składnik chemicznych środków bojowych,
  • FENOL – kwas karbolowy, składnik środków żrących,
  • NAFTYLOAMINA – składnik barwników, stosowany w drukarstwie,
  • DIMETYLONITROZOAMINA – silna substancja rakotwórcza, stosowana w przemyśle chemicznym,
  • CHLOREK WINYLU – stosowany w produkcji plastiku,
  • CYJANOWODÓR – kwas pruski, stosowany w komorach gazowych podczas II wojny światowej,
  • URETAN – organiczny środek rakotwórczy.

Nikotynizm - nie puszczaj zdrowia z dymem

Jak rzucić palenie?

Jeśli odstawisz nikotynę będziesz odczuwał chęć ponownego zapalenia papierosa lub użycia innego produktu tytoniowego. Potocznie nazywane jest to „głodem nikotynowym”. Uczucie to jest związane z występowaniem szeregu subiektywnych i obiektywnych objawów abstynencyjnych, m.in. depresyjnego nastroju, drażliwości, frustracji lub gniewu, stanów lękowych, trudności w koncentracji, zaburzeń pamięci, bezsenności, obniżenia ciśnienia krwi, zmniejszenia stężenia kortyzolu we krwi, wzmożonego łaknienia, apetytu i przyrostu masy ciała.

Spośród metod stosowanych w walce z uzależnieniem od nikotyny wyróżnia się:

  1. behawioralna,
  2. samokontrola pacjenta,
  3. hipnoza i akupunktura,
  4. terapia grupowa ludzi z problemem nikotynizmu,
  5. leczenie farmakologiczne nałogowych palaczy.

Najważniejszym czynnikiem bez którego nie uda się nam rzucić palenie jest motywacja. Osoby ze słabą najczęściej wracają do nałogu, podczas gdy inne są w stanie rzucić nałóg, bez dodatkowej pomocy lekarza. Najczęściej motywacją są względy zdrowotne, troska o dobro dzieci, względy finansowe i estetyczne.

Zobacz także:

2 KOMENTARZE

Odkrywaj

Reklama

Najnowsze

Sportowe serce Roberta Celińskiego – wywiad

Kim jest Robert Celiński? Czego jeszcze o Tobie nie wiemy? Kim jestem... Dużo już o mnie świat wie, w szczególności ten biegowy. Jestem sportowcem wkładającym...

YourFitWay – aplikacja i gra, która wspiera postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne są już chyba taką samą tradycją, jak pasterka w dniu Wigilii. Cele najczęściej dotyczą kariery lub prowadzonego biznesu, a co za tym...

Robert Korzeniowski: chodzenie formą medytacji

Robert Korzeniowski - wywiad dla Time for Health. PANIE ROBERCIE, DLACZEGO W OGÓLE WARTO CHODZIĆ?   Jest to czynność, która towarzyszy nam przez całe życie. Dzięki niej...

TOP 3 produkty z serii Cedr i gorzka pomarańcza marki YOPE na lato

Lato już za pasem. Temperatury za oknem przypominają te z plaż gorących miejsc basenu Morza Śródziemnego. Portal Time For Health postanowił zabrać Cię w...

Mój rytuał Ayahuasca – Regina Bukowska

Mimo, że rytuał Ayahuasca praktykowany jest od tysięcy lat, ale w ostatnim czasie zaczął wzbudzać wśród ludzi zainteresowanie i stał się kontrowersyjnym tematem. Niestety...