7 kroków do lepszego snu

Sen odgrywa bardzo istotną rolę w życiu każdego człowieka. Ciężko więc uwierzyć, że do lat 90. XX wieku ludzie nie doszukiwali się przyczyn złego samopoczucia w tym podłożu. Jednak właśnie w tym okresie podejście uległo zmianie. Pojawiało się coraz więcej publikacji i badań na temat wpływu jakości snu na kondycję psychiczną i fizyczną organizmu. Można pokusić się o stwierdzenie, że fundamentalnym czynnikiem, który przełożył się na wzrost zainteresowania tą tematyką było pojawienie się urządzeń emitujących błękitne światło – telefonów komórkowych. Możliwości, które nowoczesna wówczas technologia serwowała przyczyniły się do zaburzeń snu.

7 kroków do lepszego snu

W dzisiejszych czasach literatury, z której możemy zaczerpnąć wiedzy dotyczącej w.w. tematu jest co niemiara. Jednakże, mimo tak szeroko dostępnej wiedzy, obserwuje się coraz większy ambaras wśród społeczeństwa, który ma związek z zaburzeniami snu. Nasza redakcja w oparciu o cenne źródła wiedzy przygotowała krótki poradnik, czyli 7 kroków do lepszego snu. Pozwoli to poprawić jego jakość, a co za tym idzie – zregeneruje nastrój.

KROK PIERWSZY

Wypracuj w sobie nawyki zarówno przedsenne, jak i posenne. Wpływają one bowiem bezpośrednio na wartość relaksu oraz aktywują tzw. żywotność w ciągu dnia. Przykładem może być wprowadzenie w swój harmonogram afirmacji, które zapewnią Ci pogodę ducha i wyższą wydajność w dzień i w nocy.

7 kroków do lepszego snu

KROK DRUGI

Planuj! Wyznacz sobie w dniu taki czas, w którym zastosujesz przerwę od urządzeń elektronicznych. Wprowadzając tę dewizę do życia codziennego Twój organizm będzie traktował to, jako nagrodę oraz okazję do treningu ciała i umysłu.

KROK TRZECI

Pamiętaj, że pora po przebudzeniu jest niezmiernie ważna. Wpływa ona w dużym stopniu na to, jak będzie wyglądał cały dzień. Należy więc unikać „drzemki” w budziku, która zaburzy cykl snu i paradoksalnie spowoduje skrócenie czasu odpoczynku.

KROK CZWARTY

Nie korzystaj z telefonu komórkowego lub innych urządzeń elektronicznych tuż po przebudzeniu. Poczekaj ze sprawdzeniem skrzynki mailowej, czy też facebooka do momentu całkowitego przebudzenia.

7 kroków do lepszego snu

KROK PIĄTY

Chłodniejsze otoczenie sprzyja zasypianiu. W rzeczywistości można zastosować sztuczki, które obniżą temperaturę naszego ciała, dzięki czemu szybciej zyskamy rozluźnienie. Przykładem tego może być przejście z cieplejszego otoczenia do zimniejszego (w którym zamierzamy położyć się). Podobne działanie ma szybki, gorący prysznic, a następnie relaksacja w chłodniejszym pomieszczeniu przeznaczonym do zasypiania.

KROK SZÓSTY

Nie myśl o problemach i ich rozwiązaniach tuż przed zaśnięciem! To może powodować bezsenność. Zadbaj o to, by do tego czasu oczyścić zarówno swój umysł, jak i swoje otoczenie. Przerób wszystkie niepokojące Cię rzeczy w ciągu dnia. Ułatwi to zasypianie i zapewni spokojne oddanie się w świat fantazji. Dzięki temu możesz uniknąć także koszmarów.

KROK SIÓDMY

Zapamiętaj, że czas przed, w trakcie i tuż po śnie należy tylko i wyłącznie do Ciebie. Okres przedsenny służy temu, by wyciszyć organizm, zrelaksować się. By to osiągnąć możesz skorzystać z technik świadomego oddechu, czy też przygaszonych świateł. Sam sen odpowiada za regenerację całego organizmu. Stadium posenne sprzyja z kolei rozruchowi ciała i umysłu w sposób niespieszny.

Techniki oddechowe

Podsumowując, jakość snu w kolosalnym stopniu przyczynia się do kondycji organizmu. Objawia się to w kreatywności zachowań, pobudzonej aktywności fizycznej, czy też wydajniejszej psychice i pogodnym stanie ducha. Powyższe kroki testował Nick Littlehales – najlepszy trener snu w świecie profesjonalnego sportu; coach spania drużyny Manchester United.

Źródła:

N. Littlehales. Śpij dobrze. Mit 8 godzin snu, potęga drzemki i nowy plan regeneracji ducha i ciała., Warszawa 2017, s. 96.

Zobacz także:

Senne wizje – hipnagogia

Bezsenność i jej koszmary – wywiad z doktorem Michałem Domaszewskim.

Weronika Mielcarek
Weronika Mielcarek – Project Manager grupy medialnej, w skład której wchodzą portale, takie jak: Time for Health, Ranking MLM, Blog o MLM i Lekcje Warte Miliony. Dba o relacje biznesowe oraz kontakt z klientem. Razem z całym zespołem odpowiada za szereg działań marketingowych i realizację projektów. Kontakt: E-mail: w.mielcarek@s7mc.com Tel: +48 690 471 802

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Odkrywaj

Reklama

Najnowsze

Sportowe serce Roberta Celińskiego – wywiad

Kim jest Robert Celiński? Czego jeszcze o Tobie nie wiemy? Kim jestem... Dużo już o mnie świat wie, w szczególności ten biegowy. Jestem sportowcem wkładającym...

„DETOX W 10 DNI” Reginy Bukowskiej – wywiad cz.1

Regina Bukowska od wielu lat stosuje proste sposoby na detoks ciała, wzrost wigoru i spokój duszy. Stworzyła swój autorski program "DETOX W 10 DNI",...

Zdrowie w kilku krokach dziennie

Zdrowie w kilku krokach dziennie ma sens. Ile robicie kroków dziennie? Pewnie nie macie zielonego pojęcia. Nie oszukujmy się, w kwestii odchudzania większość ludzi...

YourFitWay – aplikacja i gra, która wspiera postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne są już chyba taką samą tradycją, jak pasterka w dniu Wigilii. Cele najczęściej dotyczą kariery lub prowadzonego biznesu, a co za tym...

Polecam serdecznie ten odmładzający nawyk. JESTEŚ GOTÓW zanurzyć twarz w zimnej wodzie? Cz. 1

Autor: Regina Bukowska Nawyk z zanurzeniem twarzy w lodowatej wodzie wyjątkowo spodobał się społeczności Regina Bukowska świat. Dla niektórych wymagał pokonania własnych barier i strachu....