Senne wizje – hipnagogia

Ma często głębokie znaczenie i określone struktury, które świadczą o bogatej wyobraźni i nieprzeciętnej inteligencji. Może jej doświadczyć każdy, szczególnie po ciężkim lub pełnym wrażeń dniu. Nie jest objawem choroby psychicznej. W dzisiejszym artykule opiszemy czym jest zjawisko sennych wizji, nazywanych hipnagogią.

Czy podczas zapadania w sen zdarzyło Ci się nie móc odróżnić czy to, co właśnie przeżywasz jest prawdą, czy urojeniem? Jest to jeden z najbardziej fascynujących zmienionych stanów świadomości, jakich doświadczamy bez użycia substancji psychoaktywnych. Objawy hipnagogii mogą być przyjemne lub przerażające i co ważne – bardzo intensywne. Do przyjemnych możemy zaliczyć abstrakcyjne mozaiki, niesamowite krajobrazy, bliskie nam osoby. Wszystko to, co wywołuje u nas pozytywne emocje. Z drugimi objawami jest gorzej, ponieważ wizje jakich doświadczamy mogą być dziwne, nienaturalne, wywołujące u nas strach i niepokój.

Hipnagogia, zwana ”półsnem” lub ”przedsnem” jest zjawiskiem fizjologicznym, pojawiającym się w momencie zasypiania. Na pograniczu jawy i snu przybiera różne formy. Badania PET opisują, że jej objawy pojawiają się w obszarach aktywowanych przez odczucia słuchowe (w rejonie wzgórza, podwzgórza, hipokampu i części kory).

Senne wizje - hipnagogia

Hipnagogi dzielą się na pięć różnych rodzajów – tyle ile zmysłów:

  • Wzrokowe – charakteryzują się zazwyczaj z początku kolorowymi plamami pod zamkniętymi powiekami, które z czasem zaczynają się poruszać. Przemieszczają się, zwiększają czy zmieszają. Z czasem zasypiania przyjmują konkretniejsze kształty.
  • Słuchowe – najczęściej szum czy piski w uszach, bardzo rzadko pojawiają się słowa, czy inne bardziej rozbudowane dźwięki.
  • Dotykowe – możesz mieć np. wrażenie, że twoja ręka leży na brzuchu, mimo iż na prawdę leży obok ciebie, odczuwasz dotyk.
  • Węchowe i smakowe –  analogicznie czujesz jakieś zapachy lub smaki.

Psycholog Andreas Mavromatis twierdzi, że wizje hipnagogiczne łączą się ze sferą snów, kreatywnością, medytacją, doświadczeniami mistycznymi i zjawiskami paranormalnymi. Określa hipnagogię jako czwarty stan, obok snu, jawy i śnienia. Uważa, że wszystko wynika z anatomii naszego mózgu – wzgórze, uznawane za centrum ludzkiej świadomości (prawdopodobne źródło omamów hipnagogicznych) łączy się z układem limbicznym i półkulami mózgu, czyli podświadomą częścią mózgu, która pozostaje poza kontrolą świadomości. Mavromatis sądzi, że każda z tych części posiada inną, odrębną świadomość, która może być „obca” dla pozostałych. Według badacza tak powstają objawy hipnagogii – wrażenie ruchu ciała, mrowienia, wibracji, uderzenia zimna lub gorąca, wrażenia unoszenia bądź spadania. Jednak to wszystko pozostaje w sferze naszej wyobraźni i nie powinniśmy się tym martwić.

W większości przypadków omamy hipnagogiczne nie wpływają na jakość snu i nie stanowią dla doświadczającej ich osoby dużego dyskomfortu. Jeżeli jednak nawracają, są uporczywe i dość znacznie upośledzają prawidłowy wypoczynek nocny, warto skonsultować się z lekarzem.

Zobacz także:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Odkrywaj

Reklama

Najnowsze

Sportowe serce Roberta Celińskiego – wywiad

Kim jest Robert Celiński? Czego jeszcze o Tobie nie wiemy? Kim jestem... Dużo już o mnie świat wie, w szczególności ten biegowy. Jestem sportowcem wkładającym...

„DETOX W 10 DNI” Reginy Bukowskiej – wywiad cz.1

Regina Bukowska od wielu lat stosuje proste sposoby na detoks ciała, wzrost wigoru i spokój duszy. Stworzyła swój autorski program "DETOX W 10 DNI",...

Zdrowe i treściwe zupy na chłodniejsze dni

Zdrowe i treściwe zupy - bez nich polska kuchnia przestałaby istnieć. Bo czy wyobrażasz sobie niedzielę bez tradycyjnego rosołu na stole albo poniedziałek bez...

Robert Korzeniowski: chodzenie formą medytacji

Robert Korzeniowski - wywiad dla Time for Health. PANIE ROBERCIE, DLACZEGO W OGÓLE WARTO CHODZIĆ?   Jest to czynność, która towarzyszy nam przez całe życie. Dzięki niej...

3 kluczowe warunki, które sprawią, że detoks stanie się skuteczniejszy

O autorze Grzegorz Wołk - Konsultant biznesowy, Inwestor, Producent, Strateg, Innowator. Kochający, opiekuńczy ojciec i mąż. Od 25 lat pasjonuje go zdrowy styl życia, profilaktyka zdrowia i...