Senne wizje – hipnagogia

Ma często głębokie znaczenie i określone struktury, które świadczą o bogatej wyobraźni i nieprzeciętnej inteligencji. Może jej doświadczyć każdy, szczególnie po ciężkim lub pełnym wrażeń dniu. Nie jest objawem choroby psychicznej. W dzisiejszym artykule opiszemy czym jest zjawisko sennych wizji, nazywanych hipnagogią.

Czy podczas zapadania w sen zdarzyło Ci się nie móc odróżnić czy to, co właśnie przeżywasz jest prawdą, czy urojeniem? Jest to jeden z najbardziej fascynujących zmienionych stanów świadomości, jakich doświadczamy bez użycia substancji psychoaktywnych. Objawy hipnagogii mogą być przyjemne lub przerażające i co ważne – bardzo intensywne. Do przyjemnych możemy zaliczyć abstrakcyjne mozaiki, niesamowite krajobrazy, bliskie nam osoby. Wszystko to, co wywołuje u nas pozytywne emocje. Z drugimi objawami jest gorzej, ponieważ wizje jakich doświadczamy mogą być dziwne, nienaturalne, wywołujące u nas strach i niepokój.

Hipnagogia, zwana ”półsnem” lub ”przedsnem” jest zjawiskiem fizjologicznym, pojawiającym się w momencie zasypiania. Na pograniczu jawy i snu przybiera różne formy. Badania PET opisują, że jej objawy pojawiają się w obszarach aktywowanych przez odczucia słuchowe (w rejonie wzgórza, podwzgórza, hipokampu i części kory).

Senne wizje - hipnagogia

Hipnagogi dzielą się na pięć różnych rodzajów – tyle ile zmysłów:

  • Wzrokowe – charakteryzują się zazwyczaj z początku kolorowymi plamami pod zamkniętymi powiekami, które z czasem zaczynają się poruszać. Przemieszczają się, zwiększają czy zmieszają. Z czasem zasypiania przyjmują konkretniejsze kształty.
  • Słuchowe – najczęściej szum czy piski w uszach, bardzo rzadko pojawiają się słowa, czy inne bardziej rozbudowane dźwięki.
  • Dotykowe – możesz mieć np. wrażenie, że twoja ręka leży na brzuchu, mimo iż na prawdę leży obok ciebie, odczuwasz dotyk.
  • Węchowe i smakowe –  analogicznie czujesz jakieś zapachy lub smaki.

Psycholog Andreas Mavromatis twierdzi, że wizje hipnagogiczne łączą się ze sferą snów, kreatywnością, medytacją, doświadczeniami mistycznymi i zjawiskami paranormalnymi. Określa hipnagogię jako czwarty stan, obok snu, jawy i śnienia. Uważa, że wszystko wynika z anatomii naszego mózgu – wzgórze, uznawane za centrum ludzkiej świadomości (prawdopodobne źródło omamów hipnagogicznych) łączy się z układem limbicznym i półkulami mózgu, czyli podświadomą częścią mózgu, która pozostaje poza kontrolą świadomości. Mavromatis sądzi, że każda z tych części posiada inną, odrębną świadomość, która może być „obca” dla pozostałych. Według badacza tak powstają objawy hipnagogii – wrażenie ruchu ciała, mrowienia, wibracji, uderzenia zimna lub gorąca, wrażenia unoszenia bądź spadania. Jednak to wszystko pozostaje w sferze naszej wyobraźni i nie powinniśmy się tym martwić.

W większości przypadków omamy hipnagogiczne nie wpływają na jakość snu i nie stanowią dla doświadczającej ich osoby dużego dyskomfortu. Jeżeli jednak nawracają, są uporczywe i dość znacznie upośledzają prawidłowy wypoczynek nocny, warto skonsultować się z lekarzem.

Zobacz także:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Odkrywaj

Reklama

Najnowsze

„DETOX W 10 DNI” Reginy Bukowskiej – wywiad cz.1

Regina Bukowska od wielu lat stosuje proste sposoby na detoks ciała, wzrost wigoru i spokój duszy. Stworzyła swój autorski program "DETOX W 10 DNI",...

Jaka aktywność na odchudzanie?

Przybyło wam kilka zbędnych kilogramów i nie wiesz, w jaki sposób możecie się ich pozbyć? Ograniczyliście spożycie niezdrowych tłuszczy, cukru oraz słonych przekąsek, jednak...

Przemysł winiarski – czy wiesz co pijesz?

Dookoła słyszymy, że wino to produkt naturalny, jednakże niektórzy producenci chcąc poprawić jego smak dodają różne aromaty, barwniki, enzymy, cukier oraz ekstrakty. Prawdą jest...

Sportowe serce Roberta Celińskiego – wywiad

Kim jest Robert Celiński? Czego jeszcze o Tobie nie wiemy? Kim jestem... Dużo już o mnie świat wie, w szczególności ten biegowy. Jestem sportowcem wkładającym...

Zdrowie w kilku krokach dziennie

Zdrowie w kilku krokach dziennie ma sens. Ile robicie kroków dziennie? Pewnie nie macie zielonego pojęcia. Nie oszukujmy się, w kwestii odchudzania większość ludzi...