Cyfrowy detoks – włącz się na rzeczywistość

Jeżeli zasypiasz z telefonem tuż przy uchu, zaraz po przebudzeniu sprawdzasz portale społecznościowe, przez 90% dnia nie możesz oderwać oczu od smartfona, a po powrocie z pracy pierwszą czynnością jest włączenie telewizora, to może oznaczać, że masz problem z nadużywaniem internetu i tracisz kontrolę nad rzeczywistością. Czy przypadkiem nie jest tak, że w wirtualnym świecie spędzasz więcej czasu niż tu i teraz? Czy pamiętasz jeszcze czasy bez internetu? Bez smartfonów? Być może pora na cyfrowy detoks i włączenie się na rzeczywistość.

Cyfrowy detoks - włącz się na rzeczywistość

Skutki uzależnienia od mediów cyfrowych

Nałogowe korzystanie z urządzeń mobilnych/mediów, podobnie jak uzależnienia od substancji psychoaktywnych, dotyczy wszystkich warstw społecznych, grup zawodowych i wiekowych. Skutki mogą być czasami niebezpieczne:

  1. Nie potrafisz zachować balansu między możliwością korzystania a wewnętrznym przymusem.
  2. Nie skupiasz się na faktycznych pasjach.
  3. Zaniedbujesz bliskich, a to może prowadzić do wielu konfliktów.
  4. Mogą towarzyszyć Ci uzależnienia od alkoholu, narkotyków, w tym dopalaczy i innych substancji psychoaktywnych. Są to tzw. uzależnienia krzyżowe.
  5. Niebieskie światło, które emitują najnowsze ekrany LCD upośledza produkcję „hormonu snu” melatoniny. W późniejszym czasie może to doprowadzić do bezsenności, o której pisaliśmy tutaj.
  6. Odczuwasz rozdrażnienie lub wręcz agresję.
  7. Zaprzestajesz korzystać z kultury.
  8. Zaniedbujesz obowiązki.

Zaplanuj swój digital detox

Zdecyduj jak długi będzie Twój cyfrowy detoks. Nawet 24h przerwy od urządzeń elektronicznych może przynieść wiele korzyści. Zastanów się, na co chciałbyś/chciałabyś poświęcić swój wolny czas. Może jest coś, czego jeszcze nie robiłeś/robiłaś, a miałbyś/miałabyś ochotę albo z chęcią oddałbyś/oddałabyś się jakiejś ulubionej aktywności?

Włącz się na rzeczywistość…

…ale najpierw wyłącz swój smartfon, tablet, telewizor i komputer! Wygospodarowanie czasu na nudę we własnym towarzystwie to z pewnością najtrudniejszy krok, ale nie daj się pokusie sprawdzenia e-maili czy zagrania w grę.  Zorganizuj sobie tzw. „cyfrowy szlaban” i nie pozwól, by natrętne dźwięki powiadomień przychodzących wiadomości burzyły Twój spokój i koncentrację. Wybierz się np. ze znajomymi, rodziną na obiad.

Korzyści rezygnacji z internetu

Rezygnując z internetu i telewizji zapomnisz o codzienności i odnajdziesz spokój. Już nawet kilka dni odcięcia się od e-maili, wiadomości, aktualizacji, może dać Ci nowy zastrzyk energii na nadchodzący tydzień oraz pomóc Ci lepiej wypocząć. Cyfrowy detoks to swoisty powrót do realnego życia: wyjścia do ludzi, nawiązania kontaktów w prawdziwych spotkaniach, w prawdziwych okolicznościach. To także reset dla Twojego umysłu. Odświeżasz pamięć, koncentrację i lepiej śpisz.

Cyfrowy detoks - włącz się na rzeczywistość

Podsumowując…

Jeśli elektronika wykorzystywana jest jako tzw. wypełniacz czasu, to jest to moment kiedy powinieneś/powinnaś poważnie zastanowić się i świadomie podjąć wyzwanie „odłączenia”, aby nie zatracić się całkowicie w coraz to nowszej technologii. Pamiętaj – prawdziwe życie jest lepsze od wirtualnej rzeczywistości.

Zobacz także:

Biała śmierć – jak cukier wpływa na organizm człowieka? Cz. I

Kindermarketing – wpływ reklam na dzieci

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Odkrywaj

Reklama

Najnowsze

Sportowe serce Roberta Celińskiego – wywiad

Kim jest Robert Celiński? Czego jeszcze o Tobie nie wiemy? Kim jestem... Dużo już o mnie świat wie, w szczególności ten biegowy. Jestem sportowcem wkładającym...

„DETOX W 10 DNI” Reginy Bukowskiej – wywiad cz.1

Regina Bukowska od wielu lat stosuje proste sposoby na detoks ciała, wzrost wigoru i spokój duszy. Stworzyła swój autorski program "DETOX W 10 DNI",...

Zdrowie w kilku krokach dziennie

Zdrowie w kilku krokach dziennie ma sens. Ile robicie kroków dziennie? Pewnie nie macie zielonego pojęcia. Nie oszukujmy się, w kwestii odchudzania większość ludzi...

Jaka aktywność na odchudzanie?

Przybyło wam kilka zbędnych kilogramów i nie wiesz, w jaki sposób możecie się ich pozbyć? Ograniczyliście spożycie niezdrowych tłuszczy, cukru oraz słonych przekąsek, jednak...

Nowa redaktor portalu TIME FOR HEALTH

Czym zajmuję się w portalu Time For Health? Mam na imię Patrycja i pełnię rolę redaktora portalu Time For Health. Z pełną starannością i...