15 sławnych wegetarianów

Jeszcze kilka lat temu powszechne było przekonanie, że wykluczenie mięsa z diety jest niezdrowe i wyniszczające organizm. Mówiono, że jesteśmy gatunkiem mięsożernym, który musi dostarczać odpowiednią ilość białka, by pozostać przy sile i zdrowym umyśle. Obecnie jednak światopogląd ten ulega zmianie. Świadomość ludzka jest na coraz wyższym poziomie, dzięki czemu wegetarianizm nie jest już postrzegany negatywnie. Wręcz przeciwnie, powstaje coraz więcej miejsc eco-friendly z opcją wegetariańską, a także wegańską. Można pokusić się o stwierdzenie, że bycie „vege” jest teraz w modzie.

Przygotowaliśmy listę 15 sławnych osób, które w swojej codziennej diecie wykluczyły potrawy mięsne. Są przykładem obalenia mitów dotyczących wegetarianizmu.

1. ALBERT EINSTEIN

Albert EinsteinAlbert Einstein – fizyk i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1921 roku za „wkład do fizyki teoretycznej, zwłaszcza opis prawa efektu fotoelektrycznego”. Jest autorem szczególnej teorii względności oraz twórcą równoważności masy i energii, określaną słynnym wzorem E = mc².

„Tak więc żyję bez tłuszczów, bez mięsa czy ryb, ale czyniąc tak czuję się całkiem nieźle. Zawsze wydawało mi się, że człowiek nie narodził się, aby być drapieżnikiem”

2. PITAGORAS

15 sławnych wegetarianówPitagoras – grecki filozof, matematyk i mistyk. Szeroko kojarzony i rozpoznawany przede wszystkim dzięki swojemu matematycznemu twierdzeniu, zwanemu twierdzeniem Pitagorasa (a2 + b2 = c2). 

„Ideałem możemy się tylko stawać, by mimo to nigdy się nim nie stać.”

3. ANTHONY HOPKINS

Anthony HopkinsPhilip Anthony Hopkins – aktor teatralny i filmowy, kompozytor oraz malarz. Jego najbardziej popularna rola filmowa to postać Hannibala Lectera w filmie Milczenie owiec. Otrzymał za nią nagrodę Oscara Amerykańskiej Akademii Filmowej w 1992 roku za najlepszą rolę męską.

„Kiedyś traktowałem ludzi dobrze. Teraz – z wzajemnością.”

4. ARYSTOTELES

15 sławnych wegetarianówArystoteles – jeden z trzech największych filozofów starożytnej Grecji– obok Sokratesa i Platona. Opisywany jest, jako twórca odmiennego od platonizmu, a równocześnie spójnego systemu filozoficznego, który bardzo silnie wpłynął na filozofię i naukę europejską.

„Nie ma nic w umyśle, cze­go by przed­tem nie było w zmysłach.”

5. BILL CLINTON

Bill ClintonWilliam Jefferson Blythe III Clinton – 42. prezydent Stanów Zjednoczonych, w latach 1976–1978 prokurator generalny stanu Arkansas. Zajmuje 49. miejsce na liście 50 najbogatszych polityków świata, sporządzonej przez tygodnik „Angora” (z majątkiem osobistym na poziomie 55 milionów USD). Mówi się, że to operacja serca sprawiła, że przeszedł na wegetarianizm.

6. PLATON

15 sławnych wegetarianówPlaton – grecki filozof. Opisywany, jako twórca systemu filozoficznego zwanego obecnie idealizmem platońskim. Jego nauczycielem był Sokrates.

„Naj­większe zło to to­lero­wać krzywdę.”

7. FRANZ KAFKA

Franz KafkaFranz Kafka – niemieckojęzyczny pisarz pochodzenia żydowskiego. Jego dzieła miały istotny wpływ nie tylko na innych artystów, ale również wpisały się na stałe do historii literatury współczesnej. Jest autorem takich książek jak: „Proces”, „Ameryka”, „Zamek” oraz opowiadań, które zostały zebrane w zbiorze „Opowieści i przypowieści”.

„Dwa zadania na początek życia: redukuj wytrwale okrąg, który Cię otacza, i nie zapominaj o regularnej kontroli, czy już nie przebywasz poza polem własnego oddziaływania w ukryciu.”

8. ISAAC NEWTON

Isaac NewtonIsaac Newton – angielski matematyk, astronom, alchemik, fizyk, filozof, historyk i badacz Biblii. Odkrywca trzech zasad dynamiki. Prawo powszechnego ciążenia oraz prawa ruchu, leżące u podstaw mechaniki klasycznej przedstawił w swoim dziele „Philosophiae naturalis principia mathematica”.

„Co my wiemy to tylko kropelka. czego nie wiemy to cały ocean.”

9. JEAN-JACQUES ROUSSEAU

JEAN-JACQUES ROUSSEAUJean-Jacques Rousseau – genewski pisarz, filozof, pedagog i teoretyk muzyki. Jego zdaniem literatura, nauka i sztuka nie prowadzą człowieka ku dobru. Kontrowersyjne było to, iż odrzucał teorię postępu. Sądził, że rozwój umysłowy prowadzi do degradacji moralnej przez stłumienie naturalnych instynktów, które czyniły człowieka dobrym.

„Wszystko jest dobre, gdy wychodzi z rąk twórcy {rzeczy}; wszystko wyrodnieje w rękach człowieka.”

10. JOHN LENNON

John LennonJohn Lennon – brytyjski muzyk, kompozytor, piosenkarz i autor tekstów, jeden z Beatlesów. Otrzymał z rąk królowej Elżbiety II Order Imperium Brytyjskiego (MBE). W 1994 roku został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. W 2002 roku w plebiscycie BBC na „100 najważniejszych Brytyjczyków wszech czasów” nazwisko Lennona znalazło się w pierwszej dziesiątce zestawienia.

„Na końcu wszystko będzie dobrze. Jeśli nie jest dobrze, to znaczy, że to jeszcze nie koniec.”

11. LEONARDO DA VINCI

Leonardo da VinciLeonardo da Vinci – włoski renesansowy malarz, architekt, filozof, muzyk, pisarz, odkrywca, matematyk, mechanik, anatom, wynalazca, geolog, rzeźbiarz. Jego najbardziej znany obraz to „Dama z gronostajem”.

„Od wczesnych lat życia wyrzekłem się jadania mięsa. Przyjdzie czas, gdy ludzie tacy jak ja będą patrzeć na mordercę zwierząt tak samo jak teraz patrzą na mordercę ludzi”

12. MICHAEL JACKSON

Michael JacksonMichael Joseph Jackson – amerykański piosenkarz, król muzyki pop, autor tekstów, artysta estradowy, tancerz, aktor, kompozytor i filantrop. Jego życie osobiste stało się ważną częścią kultury masowej ostatnich czterech dekad.

„Jeśli chcesz naprawić świat, najpierw musisz przyjrzeć się sobie i zmienić się. Zacznij od tego gościa, którego widzisz w lustrze”

13. ARTUR SCHOPENHAUER

ARTUR SCHOPENHAUERArtur Schopenhauer – filozof niemiecki, przedstawiciel pesymizmu w filozofii.

„Ponieważ współczucie w stosunku do zwierząt jest tak nierozerwalnie związane z dobrocią charakteru, można zaufać poglądowi, że jeśli ktoś jest okrutny wobec zwierząt, to nie może to być dobry człowiek”

14. PRINCE

Prince NelsonPrince Rogers Nelson – amerykański muzyk, przedstawiciel wielu stylów, m.in.: R&B, funk, soul, dance rock i pop. Jest przez wielu nazywany „Księciem”. Jego najlepsze utwory to: „Purple Rain”, czy też „When Doves Cry”. Zdobył 7 nagród Grammy.

15. SOKRATES

15 sławnych wegetarianówSokrates – grecki filozof starożytny. Zaraz obok Platona i Arystotelesa, uważany jest za największego filozofa starożytności. Dlatego wcześniejsza filozofia nazywana jest przedsokratejską.

„Głód jest najlepszym kucharzem.”

Takich osób jest jeszcze całe mnóstwo! Skupiliśmy się jednak na tych, którzy kojarzeni są przez niemal wszystkich. Trzymając się wegetarianizmu nie przeszkodziło to im w zdobywaniu i szerzeniu wiedzy, popularności i sławy. Są obecnie ikonami w swojej dziedzinie, co może tylko świadczyć o tym, że towarzyszący im brak mięsa nie kolidował, ani nie zakłócał procesów myślowych. Można pokusić się też o wniosek, że to wysoce prawdopodobne, iż to właśnie dieta wegetariańska przyczyniła się do uruchomienia w nich swojego potencjału.

Źródła:

https://ivu.org/people/

https://www.happycow.net/vegtopics/famous?page=1

Zobacz także:

Mój rytuał Ayahuasca – Regina Bukowska

Owoce i warzywa na ochłodę

Weronika Mielcarek
Weronika Mielcarek – Project Manager grupy medialnej, w skład której wchodzą portale, takie jak: Time for Health, Ranking MLM, Blog o MLM i Lekcje Warte Miliony. Dba o relacje biznesowe oraz kontakt z klientem. Razem z całym zespołem odpowiada za szereg działań marketingowych i realizację projektów. Kontakt: E-mail: w.mielcarek@s7mc.com Tel: +48 690 471 802

Odkrywaj

Reklama

Najnowsze

Sportowe serce Roberta Celińskiego – wywiad

Kim jest Robert Celiński? Czego jeszcze o Tobie nie wiemy? Kim jestem... Dużo już o mnie świat wie, w szczególności ten biegowy. Jestem sportowcem wkładającym...

Robert Korzeniowski: chodzenie formą medytacji

Robert Korzeniowski - wywiad dla Time for Health. PANIE ROBERCIE, DLACZEGO W OGÓLE WARTO CHODZIĆ?   Jest to czynność, która towarzyszy nam przez całe życie. Dzięki niej...

Mój rytuał Ayahuasca – Regina Bukowska

Mimo, że rytuał Ayahuasca praktykowany jest od tysięcy lat, ale w ostatnim czasie zaczął wzbudzać wśród ludzi zainteresowanie i stał się kontrowersyjnym tematem. Niestety...

YourFitWay – aplikacja i gra, która wspiera postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne są już chyba taką samą tradycją, jak pasterka w dniu Wigilii. Cele najczęściej dotyczą kariery lub prowadzonego biznesu, a co za tym...

Nowa redaktor portalu TIME FOR HEALTH

Czym zajmuję się w portalu Time For Health? Mam na imię Patrycja i pełnię rolę redaktora portalu Time For Health. Z pełną starannością i...