Ketony i Ketoza – typowa dieta ketogeniczna

Ketony i Ketoza - typowa dieta ketogenicznaJeśli śledzisz rynek w dziedzinie zdrowia, najprawdopodobniej słyszałeś o terminie ”dieta ketogeniczna”. Celem takiego żywienia jest dostosowanie organizmu do wykorzystania tłuszczu jako podstawowego paliwa (źródła energii) zamiast cukru. Ciało robi to poprzez przekształcenie tłuszczu w tzw. ketony, które komórki mogą następnie spalić jako paliwo. Jak dokładnie działa keto geneza i dlaczego może ona być tak korzystna dla organizmu ludzkiego? Na te i inne pytania odpowiedział naszej redakcji Zenon Schwarz, który specjalizuje się w milionowym biznesie związanym z ketonami i ketozą.

Jaką rolę pełnią ketony?

Dla naszych przodków nie było rzeczą oczywistą spożywanie trzech posiłków dziennie. Zamiast tego, polowali i szukali żywności, którą mogli znaleźć. Kiedy nie było jedzenia, nic nie jedli. To znaczy, że czasami kilka dni spędzali bez jedzenia. Aby podtrzymać życie w czasach niedoboru, uważa się, że organizm rozwinął umiejętność wykorzystania tłuszczu jako alternatywnego źródła energii. W klasycznym kursie żywieniowym dowiesz się, że cukier jest podstawowym źródłem energii dla organizmu, podczas gdy tłuszcz jest wtórnym źródłem energii. Po spaleniu zapasów cukru komórki przekształcają się, a następnie przechodzą do produkcji energii w procesie spalania tłuszczu.Obecnie stwierdzamy, że tłuszcz może być zdrowszym i bardziej zrównoważonym źródłem energii.

Nasze społeczeństwo jest pełne paliw cukrowych…

To prawda. Dzisiaj mamy mnóstwo żywności, która jest dla nas dostępna przez cały czas. Większość ludzi regularnie je trzy posiłki dziennie z okazjonalnymi przekąskami pomiędzy nimi. Częste spożywanie, wraz z nadmiernie bogatą w węglowodany i słodką dietą prowadzi do zmniejszenia zdolności do spalania tłuszczu, ponieważ pokarmy uszkadzają nasz metabolizm, tracimy zdolność do produkcji ketonów. Ten rodzaj uzależnienia od cukru powoduje ogromne szczyty poziomu cukru we krwi, stany zapalne, zaburzenia równowagi hormonalnej i ostatecznie wiele chorób przewlekłych, które nękają dzisiejsze społeczeństwo.

Jaki wpływ na nasze zdrowie ma zapalenie cukrem?

 • Mózg – może zmienić połączenia mózgu. Dieta zawierająca przetworzone i słodkie produkty spożywcze może zwiększyć ryzyko depresji o około 58%.
 • Skóra – kiedy cukier bombarduje Twój organizm, białka integrują go jako część jego struktury, starzeją skórę i tworzą zmarszczki.
 • Genitalia – nadmiar cukru może zakłócać przepływ krwi i zwiększać ryzyko zaburzeń erekcji u mężczyzn oraz zaburzeń seksualnych u kobiet.
 • Serce – rozpala wewnętrzne ściany tętnic do serca i zwiększa ryzyko udaru mózgu i zawału serca
 • Nerki – zwiększone obciążenie cukrem może uszkodzić wrażliwy system filtracji. Cukrzyca jest jedną z głównych przyczyn niewydolności nerek.
 • Stawy – bogate w cukier diety promują cytokiny zapalne w krwiobiegu, które mogą nasilać zapalenie stawów.

Na szczęście, stosując ketogeniczną dietę, możemy przeciwdziałać tym szkodom i stać się wydajnymi maszynami do spalania tłuszczu, którymi byliśmy wcześniej!

Ketony i Ketoza - typowa dieta ketogeniczna

Jak to działa? Jakie są zalety ketonów?

Waluta energetyczna organizmu występuje w postaci adenozynotrifosforanu (ATP). Mitochondria w każdej komórce organizmu metabolizują albo glukozę albo ketony, tworząc tę ważną cząsteczkę energii. Na podstawie tego, co wiem o metabolizmie energii komórkowej, ketony są w stanie wyprodukować znacznie więcej energii na cząsteczkę niż glukoza. Oznacza to, że kiedy organizm zaczyna zamieniać tłuszcz w ketony, masz faktycznie znacznie bardziej stabilne i zrównoważone źródło energii. Jednocześnie, spalanie tłuszczu nie powoduje takiej samej reakcji insuliny i cukru we krwi jak spalanie cukru. Są to głębokie korzyści płynące z bycia w ketozie, w tym stanie następuje poprawa poziomu hormonów, zmniejszenie stanu zapalnego i poprawa zdrowia mózgu. Podobnie, wiele osób twierdzi, że czują się znacznie bardziej zrównoważone, kiedy są w ketozie.

10 udowodnionych korzyści płynących z diety ketogenicznej:

 1. Zmniejszony stan zapalny
 2. Lepsze spalanie tłuszczu
 3. Jasność umysłu
 4. Ostrość psychiczna
 5. Dużo energii
 6. Czysta skóra
 7. Zmniejszone uczucie głodu
 8. Biogeneza mitochondrialna
 9. Efekty przeciwstarzeniowe
 10. Zmniejszone ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych

Jak organizm osiąga ketozę?

Jak wspomniałem wcześniej, organizm będzie spalał albo cukier albo tłuszcz, aby wyprodukować energię. Cukier jest przekształcany w glukozę, podczas gdy tłuszcze są przekształcane przez wątrobę w ketony. Kiedy poziom cukru spada a magazyn glikogenów pustoszeje, organizm zaczyna zamieniać tłuszcz w ketony, aby produkować energię. Jak ludzie dowiadują się więcej o korzyściach płynących z ketonów, starają się świadomie znaleźć w stanie ketozy, aby uzyskać zarówno korzyści terapeutyczne, jak i zwiększoną wydajność umysłową. Istnieje kilka sposobów promowania powstawania ciał ketonowych. Ogólną strategią jest zapewnienie organizmowi dużo tłuszczu przy jednoczesnym obniżeniu poziomu cukru we krwi, aby zasygnalizować przesunięcie metaboliczne w kierunku spalania tłuszczu.

Ketony i Ketoza - typowa dieta ketogeniczna

Typowa dieta ketogeniczna jest oparta na:
– 5% węglowodanów
– 15-20% białka
– 75-80% zdrowych tłuszczów

Z reguły po udanej zmianie na te dietę trzeba od 2 do 12 tygodni, aż do osiągnięcia ketozy. Z pewnością wyzwanie to nie jest dla wszystkich przyjemne i wymaga bardzo wysokiego stopnia dyscypliny.

Dobra wiadomość…

Łatwiejszym sposobem na korzystanie z dobrodziejstw ketozy bez konieczności przestrzegania ścisłej diety ketogenicznej jest stosowanie egzogenicznych ketonów. Nasza marka oznacza egzogeniczne ketony, biohacking i naprawę DNA. Produkt jest w 100% naturalny, bioidentyczny, biodostępny, wegański, koszerny, wolny od skutków ubocznych, odpowiedni dla każdej grupy wiekowej i tworzy w 30-59 minut, do czego najlepsi sportowcy czasami potrzebują tygodni. Zapraszam na moje social media, chętnie udzielę więcej informacji.

Zobacz także:

Biała śmierć – jak cukier wpływa na organizm człowieka? Cz. I

Biała śmierć – jak cukier wpływa na organizm człowieka? Cz. II

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Odkrywaj

Reklama

Najnowsze

Sportowe serce Roberta Celińskiego – wywiad

Kim jest Robert Celiński? Czego jeszcze o Tobie nie wiemy? Kim jestem... Dużo już o mnie świat wie, w szczególności ten biegowy. Jestem sportowcem wkładającym...

Zdrowie w kilku krokach dziennie

Zdrowie w kilku krokach dziennie ma sens. Ile robicie kroków dziennie? Pewnie nie macie zielonego pojęcia. Nie oszukujmy się, w kwestii odchudzania większość ludzi...

„DETOX W 10 DNI” Reginy Bukowskiej – wywiad cz.1

Regina Bukowska od wielu lat stosuje proste sposoby na detoks ciała, wzrost wigoru i spokój duszy. Stworzyła swój autorski program "DETOX W 10 DNI",...

Zdrowe i treściwe zupy na chłodniejsze dni

Zdrowe i treściwe zupy - bez nich polska kuchnia przestałaby istnieć. Bo czy wyobrażasz sobie niedzielę bez tradycyjnego rosołu na stole albo poniedziałek bez...

Robert Korzeniowski: chodzenie formą medytacji

Robert Korzeniowski - wywiad dla Time for Health. PANIE ROBERCIE, DLACZEGO W OGÓLE WARTO CHODZIĆ?   Jest to czynność, która towarzyszy nam przez całe życie. Dzięki niej...