Tworzywo sztuczne jest nieodłącznym elementem w naszym życiu. Od sprzętu ratowniczego do pojemników na żywność i napoje, plastikowe butelki pojawiają się wszędzie. Niestety, jest to globalny problem. Naukowcy szacują, że do 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Jest on często mylony przez zwierzęta z pokarmem, a to oznacza, że staje się dla nich śmiertelną pułapką. Na przeciw problemom z tworzywami sztucznymi wychodzi firma Apple. Jednym z jej najnowszych, promowanych wszędzie towarów jest eko-butelka S’well.
Butelka S’well
Wyprodukowana jest ze stali nierdzewnej. Umożliwia utrzymanie zimnej temperatury napoju przez 24 godziny, a także podtrzymuje ciepło trunku przez 12 godzin. Oferowana butelka jest dostępna w 90 kolorach o różnej pojemności – od 0.26l do 1.8L. Projekt powstał w 2010 roku, a jego pomysłodawczynią jest Sarah Kauss. Założeniem kobiety było połączeniem mody z funkcjonalnością, by ludzie przestali kupować szczególnie jednorazowe butelki wody. Dzięki temu świat zmniejszy konsumpcję plastiku jednorazowego użytku na całym świecie.
S’well charytatywnie
Sarah Kauss współpracuje z największymi amerykańskimi i światowe organizacje, takimi jak Drink Up, American Forests oraz korporacjami, w tym Apple. Od 2017r. S’well jest partnerem UNICEF. Łącznie przeznaczyło już 1.4 mln dolarów na pomoc w zapewnieniu czystej i bezpiecznej wody najbardziej zagrożonym społecznościom na świecie. Do 2020 r. S’well koncentruje się na wspieraniu programów wodnych na całym Madagaskarze – kraju, w którym prawie 50% ludności nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Wspierają także UNICEF na rzecz budowy infrastruktury, edukacji rodzin na temat chorób przenoszonych przez wodę i promowania reform krajowych w celu zapewnienia trwałych, długotrwałych zmian. S’well wspiera również: BCRF.
Kilka faktów o plastiku…
Czy wiedzieliście o tym, że na świecie jedynie 9% plastikowych śmieci trafia do recyklingu, a 12% kończy w spalarniach? Przeważająca większość trafia na składowiska, albo co gorsza, wprost do środowiska naturalnego! W Europie jest lepiej, bo około 30% plastiku trafia do recyklingu, 39% jest spalane, a reszta ląduje na składowiskach odpadów. To jednak nadal za mało. Tworzywa sztuczne zalewają naszą planetę. Ile potrzeba czasu, by plastikowa butelka rozłożyła się w środowisku naturalnym? Ponad 500 lat! Zaskoczeni?
Podsumowując…
Toniemy w plastiku. Tworzywa sztuczne są niezwykle przydatne w wielu dziedzinach, od lotów w kosmos, przez nowoczesną medycynę po przemysł. Jednak ich użycie szczególnie w życiu codziennym, szczególnie w formie jednorazowych opakowań, osiąga ogromną skalę, a to wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie oraz środowisko. A czy wy posiadacie już butelkę S’well? Jakie są wasze sposoby na walkę z otaczającym nas plastikiem? Podzielcie się z nami odpowiedziami w komentarzu!
Zobacz także:
[…] Eko-butelka S’well […]
[…] Eko-butelka S’well […]