kontakt@timeforhealth.pl

783025103

Góra

Czy suplementy diety niszczą wątrobę?

Time for health / Health  / Czy suplementy diety niszczą wątrobę?
Suplementy diety

Czy suplementy diety niszczą wątrobę?

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów organizmu. Odgrywa kluczową rolę w wielu procesach życiowych, m.in.: w metabolizmie substancji odżywczych, syntezie białek krwi, trawieniu tłuszczów i w gospodarce hormonalnej. Czy dbamy o nią należycie?

 

Czy suplementy diety niszczą wątrobę?

Czy suplementy diety niszczą wątrobę?

Funkcje wątroby korzystne dla naszego organizmu

  • Neutralizuje różne toksyny, w tym alkohol, amoniak
  • Odbywa się w niej fagocytoza czyli proces polegający na pochłanianiu różnorakich cząstek pochodzących z tkanek lub przedostających się z zewnątrz: m.in. produktów procesów zapalnych i bakterii
  • Przekształca białka i cukry w tłuszcze
  • Wytwarza, gromadzi i uwalnia glukozę
  • Magazynuje zapasy witamin (A, B2, B3, B4, B12, D3, K) i żelaza

Czym różnią się leki od suplementów diety?

Lek ma udowodnione działanie a suplement nie. Nie ma żadnych wskazań do podawania suplementów w celu zapobiegania chorobom natomiast leki stosuje się zarówno w celu zapobiegania jak i również leczenia. Lek i suplement diety mogą zawierać taką samą ilość substancji czynnej jednak to środek leczniczy ma potwierdzone działanie.

Czy suplementy diety niszczą wątrobę?

Czy suplementy diety niszczą wątrobę?

 

Czy suplementy diety niszczą wątrobę?

Z badań wynika, że około 25% Polaków zażywa suplementy diety. Niemal wszyscy wyrzucają niepotrzebnie swoje pieniądze w błoto. Kto w takim razie zyskuje? Oczywiście firmy farmaceutyczne, które zgarniają na tym biznesie majątek. Polacy rocznie wydają na suplementy kilka miliardów złotych. Patent firm farmaceutyczny jest prosty. Najpierw kreuje się chorobę, by potem przekonywać w reklamach, że da się ją wyleczyć dzięki suplementom. Publikowane od wielu lat badania nie potwierdzają ich zbawiennego wpływu na zdrowie, a niektóre nawet szkodą. W ich składzie znajdują się sztuczne substancje chemiczne i są to zmiany, które wprowadził producent produktu.

Nie oznacza to jednak, że witaminy są nam niepotrzebne. Kluczem jest to, by w zbilansowanej diecie była ich odpowiednia ilość. W owocach i jeżynach jest wiele substancji, które wzajemnie się uzupełniają, np. antyoksydanty, prooksydanty. Długie życie zapewnia zdrowe, regularne jedzenie oraz ruch. Suplementy diety powinni zażywać tylko Ci, którzy mają stwierdzone niedobory jakiś witamin lub mikroelementów. To jednak musi stwierdzić lekarz i to on powinien decydować o ich odpowiedniej dawce.

Zobacz także:

Jabłka, grzyby, dynie – skarby jesieni

Optymizmu można się nauczyć!

 

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy!

Skomentuj