Zmora kobiet – cellulit

Termin medyczny określający cellulit to lipodystrofia gynoidalna. Jest utrapieniem tych szczupłych oraz tych walczących z nadwagą. Cellulit to nic innego, jak patologiczne zmiany w tkance podskórnej oraz nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Atakuje najczęściej nogi, pośladki, brzuch i ramiona. Dotyka on prawie 90% kobiet i 10% mężczyzn. Jest to głównie damski problem, ponieważ w znacznej mierze za jego powstawanie odpowiadają zaburzenia hormonalne. Nadmiar estrogenów może prowadzić do zaburzeń w gospodarce wodnej i tłuszczowej organizmu.

Zmora kobiet - cellulit

Rodzaje cellulitu

  • Tłuszczowy – dotyka osób otyłych, z nadwagą. Przy ucisku często pojawia się ból, gdyż komórki tłuszczowe uciskają zakończenia nerwowe.
  • Wodny – występuje głównie u osób szczupłych. Jest spowodowany nieprawidłową cyrkulacją krwi i limfy w tkankach, co prowadzi do zatrzymania się w nich wody. Jest lekko bolesny przy dotyku.
  • Cyrkulacyjny – stanowi połączenie dwóch wcześniejszych rodzajów cellulitu.

Przyczyny powstawania cellulitu

  • Powstawanie obrzęków może być związane z zaburzeniami gospodarki elektrolitowej, odpływu chłonki albo zaburzeniami hormonalnymi. Gdy warstwa tłuszczu pod skórą naciska na tkankę łączną, pojawiają się wówczas nierówności na skórze; wybrzuszenia powodujące charakterystyczny wygląd tzw. skórki pomarańczy.
  • Na powstawanie cellulitu wpływają także: nadwaga, bezruch, gorące kąpiele, stres, przepracowanie a także nadmierne spożywanie węglowodanów, soli oraz żywności wysoko przetworzonej, zawierającej konserwanty i syntetyczne barwniki.
  • Ryzyko wystąpienia cellulitu zwiększa również palenie tytoniu. Dym papierosowy osłabia tworzenie kolagenu, głównego białka strukturalnego tkanki łącznej, a osłabiona tkanka łączna może umożliwić łatwiejsze przenikanie komórek tłuszczowych do skóry właściwej.
  • Również uwarunkowania genetyczne mają duże znaczenie. Cellulit występuje często u kobiet spokrewnionych ze sobą.

Zmora kobiet - cellulit

Dieta pomaga w walce z cellulitem

Mimo, że sama dieta nie rozwiąże cellulitowego problemu i nie zagwarantuje nam w 100 procentach gładkiej skóry, to jedzenie odgrywa istotną rolę w jego zwalczaniu. Osoby borykające się z tą dolegliwością powinny bezwzględnie unikać wysokoprzetworzonego jedzenia i nadmiernego spożywania soli, która zatrzymuje wodę w organizmie oraz ograniczyć do minimum spożywanie cukrów prostych. Należy również zmniejszyć ilość tłuszczy zwierzęcych na rzecz zdrowych i wartościowych olejów roślinnych. Co można jeść? Przede wszystkim duże ilości zielonych warzyw, ryby, które są bogate w kwasy Omega, a także sporo przypraw (szczególnie polecane są pieprz kajeński, chili, imbir i kurkuma). Dobrym pomysłem jest też spożywanie moczopędnych owoców, takich jak: arbuz, czereśnie, truskawki. Nie zapominaj również o nawadnianiu organizmu (pij minimum 2l wody dziennie!).

Naturalne sposoby na cellulit

  • Sport
  • Kawowy peeling (kawa pomaga przywrócić pierwotny kształt otaczającej tkanki i tymczasowo zmniejsza cellulit. Kofeina pobudza również przepływ krwi i limfy)
  • Ciepło – zimne prysznice (poprawiają krążenie)
  • Masaż rolkami masującymi
  • Spożywanie żelatyny (składa się ona z aminokwasów, które znajdują się głównie w tkance łącznej i kościach)
  • Olejek grejpfrutowy (pomaga zwiększyć aktywność gruczołów limfatycznych, zapobiegając tym samym problemom takim jak słabe krążenie i cellulit)
  • Rzucenie palenia

Popularne zabiegi na cellulit

  • Masaż bańką chińską – doskonale ujędrnia oraz usprawnia przepływ krwi i limfy w tkankach podskórnych.
  • Drenaż limfatyczny – usprawnienie krążenia krwi oraz limfy, przyspieszający odprowadzenie wody z tkanek.
  • Endermologia – masaż przy użyciu wałków „rozbijających” tkankę tłuszczową.
  • Masaż egzotycznymi pałeczkami bambusowymi – drenujący masaż z użyciem miotełek bambusowych. Pobudza mikrokrążenie.

Walka z cellulitem nie jest łatwa, a największe znaczenie dla jej efektywności ma szybkie działanie. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci uporać się z tym problemem. Czy stosowałaś już któryś z zabiegów bądź domowych sposobów? Podziel się z nami opinią w komentarzu!

Zobacz także:

Agresja, czyli jak radzić sobie z emocjami

Zdrowie w kilku krokach dziennie

1 KOMENTARZ

Odkrywaj

Reklama

Najnowsze

Sportowe serce Roberta Celińskiego – wywiad

Kim jest Robert Celiński? Czego jeszcze o Tobie nie wiemy? Kim jestem... Dużo już o mnie świat wie, w szczególności ten biegowy. Jestem sportowcem wkładającym...

YourFitWay – aplikacja i gra, która wspiera postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne są już chyba taką samą tradycją, jak pasterka w dniu Wigilii. Cele najczęściej dotyczą kariery lub prowadzonego biznesu, a co za tym...

Robert Korzeniowski: chodzenie formą medytacji

Robert Korzeniowski - wywiad dla Time for Health. PANIE ROBERCIE, DLACZEGO W OGÓLE WARTO CHODZIĆ?   Jest to czynność, która towarzyszy nam przez całe życie. Dzięki niej...

TOP 3 produkty z serii Cedr i gorzka pomarańcza marki YOPE na lato

Lato już za pasem. Temperatury za oknem przypominają te z plaż gorących miejsc basenu Morza Śródziemnego. Portal Time For Health postanowił zabrać Cię w...

Mój rytuał Ayahuasca – Regina Bukowska

Mimo, że rytuał Ayahuasca praktykowany jest od tysięcy lat, ale w ostatnim czasie zaczął wzbudzać wśród ludzi zainteresowanie i stał się kontrowersyjnym tematem. Niestety...