kontakt@timeforhealth.pl

783025103

Góra

Zabójczy szerszeń azjatycki

Time for health / Health  / Zabójczy szerszeń azjatycki
asian_hornet

Zabójczy szerszeń azjatycki

Szerszeń azjatycki (Vespa mandarinia) to największy szerszeń świata. Występuje we wschodniej Rosji, Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Podobnie jak europejskie, mogą żądlić, ale skutki użądlenia są o wiele poważniejsze. Co więcej, jego gatunek zbliża się do Polski i ma instynkt zabójcy!

 

asian_hornet

asian_hornet

Zabójczy szerszeń azjatycki

Długość ciała owada wynosi od 2,5 do nawet 4,5 cm (może osiągać rozmiar ludzkiego kciuka), a długość żądła 1 cm. Ma czarne ubarwienie z pomarańczowo-żółtymi pasami. Potrafi przemieszczać się z prędkością 40 km/h na odległość nawet 100 kilometrów. Zazwyczaj poluje na pszczoły, ale znane są również ataki na ludzi.

Biolodzy przestrzegają Polaków!

Jego użądlenia zabijają w Japonii około 40 osób rocznie. Ten niebezpieczny gatunek dotarł do Francji około 15 lat temu i bardzo szybko rozszerza swoje terytoria. Coraz częściej spotyka się tego owada w Niemczech. Rozprzestrzenia się on w Europie i tym samym zbliża do naszego kraju. Użądlenie przez niego może być niebezpieczne, a nawet śmiertelne dla ludzi.

Zagrożenie dla człowieka

Żaden człowiek nie jest w stanie mu uciec. Szerszenie żądlą swoje ofiary uwalniając truciznę (jego jad zawiera neurotoksyny), która składa się z 8 związków chemicznych, a one z kolei przyciągają więcej szerszeni do ofiary i ataku. Jego użądlenie wiąże się z bólem porównywalnym do tego, jaki wywołuje gwóźdź wbity w ciało.

 

szerszen_azjatycki

szerszen_azjatycki

Neurotoksyny

Są to toksyny działające na układ nerwowy. W przypadku dawek letalnych śmierć może nastąpić nawet w ciągu kilku minut w wyniku uduszenia na skutek ostrego paraliżu mięśni oddechowych.

Głównymi objawami zatrucia neurotoksynami są:

  • Drżenie mięśni
  • Oszołomienie
  • Brak akomodacji oczu
  • Ciężki oddech
  • Drgawki

Duże straty w produkcji pszczelarskiej

Szerszeń azjatycki to poważne zagrożenie dla pszczół. Jest w stanie zniszczyć kolonię 20 tysięcy owadów w zaledwie kilka godzin. Eliminując je może powodować również straty w wielu uprawach rolniczych. Naukowcy uważają, że jeżeli gatunek pszczół wymrze, to ludzkość jest w stanie przeżyć zaledwie kilka lat. Dlaczego? Ponieważ co trzecia łyżka pokarmu, jaki spożywamy powstała dzięki ich pracy.

Zobacz także:

Przemysł winiarski – czy wiesz co pijesz?

Stop boreliozie!

 

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy!

Skomentuj