kontakt@timeforhealth.pl

783025103

Góra

Toksyczne ubrania

Time for health / Uncategorized  / Toksyczne ubrania
Toksyczne ubrania

Toksyczne ubrania

Prawie wszystkie współczesne firmy zlecają pracę oddalonym podwykonawcom. Jeśli chodzi o przemysł włókienniczy – 70% produkcji odzieży podchodzi z Azji. Jakie stosuje się tam środki chemiczne, czy są one toksyczne i czy podlegają kontroli?

 

Toksyczne ubrania

Toksyczne ubrania

Barwienie

Kiedyś do barwienia np. rajstop używano barwników naturalnych. Dziś zastąpiono je barwnikami chemicznymi. Obecnie w celu wyprodukowania jednej pary rajstop w fabryce stosuje się blisko 100 substancji chemicznych. By barwnik był trwały, producenci stosują utrwalacze i to one są najbardziej szkodliwe.

Norma „Reglemention Reach”

Europejska norma obwiązująca od 2006 roku w zakresie tekstyliów zabrania stosowania około 100 niebezpiecznych dla zdrowia produktów. Nie mogą one występować w odzieży sprzedawanej w Unii Europejskiej i tu pojawiają się problemy. Ryzyko pojawia się wtedy, gdy firmy współpracują z hurtowniami, pośrednikami, dystrybutorami zainteresowanymi fałszowaniem informacji. Jak dotrzeć potem do wykonawcy działającego gdzieś w odległym zakątku Chin, by poinformować go, że jego produkty nie spełniają norm? Czy firmy są w stanie rzetelnie informować klientów o swoich wyrobach? Prawdą jest, że część produktów znanych marek nie jest farbowana w oficjalnych fabrykach.

Szkodliwe związki chemiczne w ubraniach znanych marek

Niebezpieczne związki znaleziono w ubraniach znanych marek, m.in.: Zara, Levis, Gap, H&M oraz wiele innych. Według badań przeprowadzonych przez Greenpeace w roku 2014, próbki wody ściekowej pobrane od dużego dostawcy światowej mody GAP przypominały chemiczny koktajl i zawierały NP, antymon oraz tributylofosforan.

przemysł odzieżowy

przemysł odzieżowy

Toksyczne ubrania – niebezpieczny nonylofenol

Innym groźnym składnikiem, który może poważnie zaszkodzić ludzkiemu zdrowiu i który jest wykorzystywany w przemyśle tekstylnym, to tak zwany etoksylowany nonylofenol. Sam w sobie nie jest groźny, jednak w wodzie rozpada się na nonylphenol, który może wywoływać różne zaburzenia hormonalne, a także silnie zakłócać funkcjonowanie układu rozrodczego.

W Indii woda zawiera za dużą zawartość sodu. Wielu lekarzy zwraca uwagę na wzrost liczby przypadków raka w całym regionie. Z wiarygodnych badań wynika, że wzrosła ona o 40%. Rak nie jest jedyną plagą występującą w tym regionie. Wzrosła także liczba poronień oraz niepłodności u mężczyzn. Wielu sprzedawców miewa alergie skórne w wyniku kontaktu z toksyczną odzieżą.

Toksyczne ubrania

Jest mało prawdopodobne, by przemysł włókienniczy zmienił sposób produkcji jeśli nie zostanie on przymuszony odpowiednimi przepisami. Najbezpieczniej jest zrezygnować z kupowania odzieży zawierającej syntetyczne tkaniny, a przynajmniej takiej, która w swoim składzie zawiera ją w dużym procencie. Warto jest stawiać na odzież ekologiczną.

Zobacz także:

Jak skutecznie nawadniać organizm i jakie konsekwencje grożą nawet niewielkiemu odwodnieniu Twojego ciała

Śmiertelne dawki popularnych produktów

 

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy!

Skomentuj