kontakt@timeforhealth.pl

783025103

Góra

Nie strzelaj w Sylwestra, zwierzęta będą Ci wdzięczne

Time for health / Health  / Nie strzelaj w Sylwestra, zwierzęta będą Ci wdzięczne
nie strzelaj w sylwestra

Nie strzelaj w Sylwestra, zwierzęta będą Ci wdzięczne

Nadchodzi noc pełna głośnych i hucznych zabaw. Dla nas oznacza to dobrą zabawę i powitanie Nowego Roku natomiast dla zwierząt to bardzo ciężki czas. Co roku fundacje, schroniska, celebryci, właściciele czworonogów i internauci zachęcają by w sylwestrowy wieczór zrezygnować z fajerwerków w trosce o zwierzęta. Redakcja Time for Health popiera inicjatywę i apelujemy o to samo. Psy czy koty słyszą wystrzały zupełnie inaczej niż my, do tego wyczuwają fajerwerki jako zagrożenie.

 

Nie strzelaj w sylwestra, zwierzęta będą Ci wdzięczne

Nie strzelaj w sylwestra, zwierzęta będą Ci wdzięczne

Zawały u zwierząt

Fajerwerki powodują silny stres, którego konsekwencje mogą być długo odczuwane i skutkować zwiększoną lękliwością, a nawet obniżeniem odporności. Hałas w czasie wybuchu sięga prawie 200 decybeli, dla człowieka uszkodzenie słuchu następuje przy wartości powyżej 75-80 decybeli. Zwierzęta w panice podejmują próby ucieczki. W schroniskach czy ogrodach zoologicznych takie próby kończą się okaleczeniami, a niekiedy śmiercią. Zszokowane nietypowym hukiem i błyskami mogą być także dzikie zwierzęta – ptactwo, lisy, wilki, jelenie, kozice.

Miasta wprowadzają zakazy

– Sylwester to czas zabawy i radości. Zanim jednak odpalicie fajerwerki, zastanówcie się, czy w pobliżu nie ma zwierząt, u których huk może spowodować olbrzymi stres. Zachęcamy do przyłączenia się do tegorocznej akcji „Nie strzelaj w sylwestra” – zachęca Tatrzański Park Narodowy.

Przypomnijmy, iż od tego Sylwestra w Zakopanem obowiązuje zakaz strzelania na terenach miejskich. Tatrzański Park Narodowy prosi również właścicieli prywatnych posesji o zrezygnowanie z fajerwerków. Z kolei w Poznaniu do prezydenta Jacka Jaśkowiaka trafiła petycja przeciwko pokazowi fajerwerków, który organizuje miasto. Również w Łodzi podjęto inicjatywy związane z zachęcaniem ludzi by tej nocy odpuścić sobie strzelanie petardami. Fakt ten oznacza, że los zwierząt nie pozostaje ludziom obojętny.

Nie strzelaj w sylwestra, zwierzęta będą Ci wdzięczne

Nie strzelaj w sylwestra, zwierzęta będą Ci wdzięczne

Co zrobić by ustrzec naszych podopiecznych od tak traumatycznych przeżyć?

  • Przyzwyczajaj do hałasów od najmłodszych lat.
  • Pod żadnym pozorem nie spuszczaj psa ze smyczy w sylwestrową noc. Bardzo prawdopodobne jest to, że ucieknie, słysząc pierwsze wystrzały petard.
  • Możesz zaopatrzyć się w ziołowe tabletki uspokajające u swojego weterynarza. Warto zacząć je podawać pupilowi już tydzień przed sylwestrem.
  • Nie przenoś legowiska oraz misek na wodę i karmę w inne miejsce. Będzie to tylko dodatkowy stres dla pupila.
  • Nie panikuj razem z psem. Te zwierzęta wyczuwają emocje u właściciela. Zachowaj spokój.
  • Wyjdź na długi spacer przed rozpoczęciem zabawy sylwestrowej. Zmęczony pies później nie będzie tak pobudzony i przestraszony.

Niestety nie jesteśmy całkowicie w stanie całkowicie wyeliminować strachu i złych doświadczeń. Możemy jednak w dużym stopniu wspomóc nasze zwierzęta w przetrwaniu tych ciężkich dla nich chwil. W nadchodzącym roku Redakcja Time For Health życzy przede wszystkim spokoju nie tylko dla Was, ale również dla czworonogów. Szczęśliwego Nowego Roku!

Zobacz także:

Zapraszamy do piekła – niebezpieczna praca górnika

Jak działa kofeina?

 

 

 

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy!

Skomentuj