kontakt@timeforhealth.pl

783025103

Góra

Agresja, czyli jak radzić sobie z emocjami

Time for health / Health  / Agresja, czyli jak radzić sobie z emocjami
Agresja

Agresja, czyli jak radzić sobie z emocjami

Stres w pracy, kłótnia z bliską twemu sercu osobą, problemy życia codziennego… czy potrafisz wówczas panować nad emocjami? Jeśli odpowiedziałeś/aś NIE, to prosimy – nie denerwuj się. Agresja jest coraz częstszym zjawiskiem wśród społeczeństwa. Natłok obowiązków zawodowych oraz prywatnych doprowadza do tego, że tracisz kontrolę nad życiem. Agresja pojawia się często w nieadekwatnych momentach, szkodzi, rujnuje nasze relacje z innymi, a nawet z samym sobą. Jak robić w sytuacji, kiedy nie radzimy sobie z tymi nieprzyjemnymi emocjami?

Agresja

Agresja

Agresja – rodzaje

Każda sytuacja utraty kontroli nad swoim zachowaniem, może doprowadzić do zachowań agresywnych. Wyróżnia się agresję fizyczną, słowną, wewnętrzną (samoagresję), zewnętrzną, wrogą, instrumentalną.

 • Fizyczna – bicie, szczypanie, szarpanie, popychanie.
 • Słowna (werbalna) – krzyczenie, obrażanie, celowe wprowadzanie w błąd.
 • Samoagresja (wewnętrzna) – ranienie samego siebie.
 • Zewnętrzna – agresja skierowana ku innym.
 • Wroga – sprawianie komuś celowego bólu.
 • Instrumentalna – pozbywanie się konkurencji, szantaż, wszystko by osiągnąć zamierzony cel.

Przyczyny agresji

 1. Zaburzenia psychiczne (wywołane przez stres, problemy zawodowe, rodzinne).
 2. Okres dojrzewania (występuje wtedy najczęściej brak samoakceptacji).
 3. Wpływ środowiska zewnętrznego.
 4. Spożywanie alkoholu, substancji psychoaktywnych.

Agresja, czyli jak radzić sobie z emocjami:

 • Nie lekceważ agresji. Wypieranie jakichkolwiek emocji jest po prostu niezdrowe. Istotne jest, by nauczyć się je kontrolować, szczególnie w sytuacjach zawodowych.
 • Znajdź źródło złości. Spróbuj ochłonąć i zidentyfikuj to, co Cię zezłościło. Konkretna osoba, sytuacja, fakt? Odpowiedź pozwoli Ci na podjęcie dalszych sensownych kroków zamiast rzucania się po omacku na wszystko wokół.
 • Rozmawiaj o tym co czujesz, bez obwiniania innych. Najzdrowszym wyjściem z stresowej sytuacji i poradzenie sobie ze złością, jest opowiedzenie o niej osobie, której ona dotyczy. Nie zapominaj jednak o szacunku!
 • Znajdź sposób na wyładowanie emocji. Badania dowodzą, że sport i przebywanie na powietrzu ma łagodzący wpływ na złość. Staraj się również zrozumieć drugą osobę.
Agresja w dziecięcym wieku

Agresja w dziecięcym wieku

Agresja u maluchów i dorosłych

W trakcie naszego życia zmienia się bowiem wzorzec zachowań agresywnych. U dzieci zazwyczaj przeważa agresja instrumentalna, czyli nieakceptowalne społecznie zachowania, które mają na celu osiągnięcia jakiegoś celu. Wraz z dorastaniem i nabywaniem wiedzy o funkcjonowaniu społeczeństwa, ten rodzaj zachowań agresywnych jest stopniowo wypierany i jeżeli dorosła osoba przejawia zachowania agresywne, to częściej należą one do grupy agresji wrogiej. Chociaż wpływ domu jest niewątpliwie największy zwłaszcza w okresie od dzieciństwa do dojrzewania, to źródła agresji występujące w domu i szkole są zbliżone. Również medialne przekazy mają istotny wpływ na dzieci. Codziennie mamy styczność z przemocą psychiczną, a także fizyczną w telewizji. Pisaliśmy o tym w naszym poprzednim artykule.

Leczenie agresji

Leczenie agresji jest uzależnione od przyczyny, która powoduje jej ataki. Może ona być objawem zmian hormonalnych czy negatywnych procesów dotyczących ośrodkowego układu nerwowego. Jest wiele sposobów na radzenie sobie ze złymi emocjami i stresem, jednak każdy z nas musi znaleźć taki, który najlepiej się w danym przypadku sprawdza. Jeżeli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie ze stresem, zawsze możemy udać się do psychologa po profesjonalną pomoc. Jeśli jednak sam jesteś ofiarą agresji – możliwości jest wiele, można np. zadzwonić na Niebieską Linię, można się udać do Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Najważniejsze jest zrobienie pierwszego kroku w kierunku uwolnienia się od oprawcy. 

Zobacz także:

timeforhealth.pl/cyfrowy-detoks-wlacz-sie-na-rzeczywistosc/

Bestia w ludzkim ciele – wampir energetyczny

 

Komentarze:

Skomentuj